Brazílie (celý název Brazilská federativní republika) je s 191 908 598 obyvateli a rozlohou 8 511 965 km² největším jihoamerickým státem s nejpočetnější populací. Brazílie se dělí na 26 spolkových států a 1 federální distrikt s hlavním městem Brasilia. Tyto celky jsou dále uskupeny ještě do 5 regionů. Brazílie sousedí s těmito státy: Francouzská Guyana, Surinam, Guyana, Venezuela, Kolumbie, Peru, Bolívie, Paraguay, Argentina a Uruguay. Velkou část území pokrývá Amazonský prales – největší tropický deštný les. Podnebí je v Brazílii převážně tropické a vlhké s častými srážkami, v jednotlivých oblastech země se ovšem se různí. Léto v Brazílii trvá od prosince do února, zima je od června do srpna.

Úředním jazykem je portugalština (výsledek po staletí dlouhé portugalské kolonizace), dalšími nejčastěji užívanými jazyky je španělština a angličtina. Co se týká náboženství, převažuje zde z 90 % křesťanství. Místní měnou je real (mezinárodní označení je BRL), který má 100 centavos. Eura a USD je možné proměnit v hotelech, bankách a směnárnách. Jiné měny může být problém směnit. Platba v USD není často akceptovaná, s jinými měnami je to ještě složitější. Úhrada mezinárodními platebními kartami je rozšířená a bezproblémová. Vybírat hotovost lze pouze ve speciálních bankomatech označených logy mezinárodních bank. Nacházejí se ve velkých obchodních centrech a autobusových nádražích.

Držitelé cestovních pasů ČR nepodléhají vízové povinnosti a mohou v zemi zůstat po dobu 90 dnů. Cestovní pas musí mít platnost minimálně 6 měsíců od data vstupu do země. Při vstupu je vydávána hraniční průvodka. Při cestování do okolních států (neplatí při letecké dopravě) je nutné si zajistit výstupní razítko do cestovního pasu a odevzdat druhou část hraniční průvodky.

Největší brazilská i světová řeka Amazonka se vine v délce 7 062 kilometrů. Nejvyšší bod země je ve výšce 3 014 metrů na hoře Pico de Neblina. Hlavním městem je vnitrozemí Brasilia vybudovaná až v druhé polovině 20. století. Co do počtu populace je největší desetimiliónové São Paulo na řece Tiete.

Ekonomika v Brazílii prosperuje zejména z nerostného bohatství, rozvinutého průmyslu a zemědělství. Elektřina je vyráběna z 92% vodními elektrárnami, které jsou postavené na velkých řekách. Brazilská produkce se může pyšnit tím, že je jednou z nejvýznamnějších na světě. Produkty číslo jedna představuje zejména káva, sisal, pomeranče, cukrová třtina, maniok, banány, kakao, fazole, sója a kešu. Významným odvětvím je také živočišná produkce a rybolov. Brazílie je také oblíbeným cílem turistů a cestovatelů, ročně sem zamíří kolem 4 milionů lidí. Hojně navštěvované je zejména Rio de Jeneiro , a to hlavně kvůli velkolepým karnevalům, úchvatným plážím (nejznámější je Copacabana), 30 metrové soše Krista Spasitele na hoře Corcovado a kopci Pao de Acúcar (Cukrová homole).