Nedaleko Liběchova u obce Želízy naleznete cca 9 m vysoké skalní skulptury dvou čertovských hlav. Řadu reliéfů do pískovcových bloků vytesal, mezi lety 1841-1846, kuchař liběchovského zámku Václav Levý. Později se autor stal jedním z nejvýznamnějších českých sochařů 19. století. Čertovy hlavy jsou dostupné po modré turistické značce vedoucí od obecního úřadu v Želízech.

ČERTOVY HLAVYDále po modré pak naleznete umělou jeskyni Klácelka s předprostorem zvaným Blaník. Před jeskyní jsou vytesány postavy Jana Žižky, Prokopa Holého, Zdeňka Zásmuckého, spící blanické vojsko a trpaslíci, kteří pro Blanické rytíře kovají zbraně. Prostor v jeskyni se pyšní bohatě zdobeným portálem, podél stěn jsou kamenné lavice a stěny jsou zdobeny reliéfy z bajky F. M. Klácela, Ferina lišák. Na stěně naproti vchodu je vytesán letopočet 1845, datum vzniku. Autorem jeskyně a prostoru před jeskyní s reliéfy je opět Václav Levý.

Jeskyne Klacelka

Celá trasa, od obecního úřadu v Želízech k Čertovým hlavám, dále k jeskyni Klácelka a zpět, měří necelé 3 kilometry. Zpočátku je cesta poměrně strmá, ale pak již je to pohodička.