Léto 2022 se už konečně začíná podobat tomu před pandemií. Většina zemí zmírňuje nebo úplně ruší vstupní opatření. Pojďme se tedy společně podívat, kam se aktuálně dá cestovat bez omezení a ve kterých destinacích musíš ještě stále prokazovat bezinfekčnost.

V článku najdeš také informace k návratu ze zahraničí zpět do České republiky a podmínky leteckých společností.

Jak vypadají podmínky vstupu?

Již v úvodu jsme zmínili, že je spousta zemí, kam se dá cestovat zcela bez omezení – tedy jako před pandemií. Z evropských zemí jsou to například oblíbené dovolenkové destinace jako Itálie, Španělsko, Chorvatsko či Řecko. Bez omezení se ale můžeš vydat i na průzkum britských velikánů, zchladit se na Islandu, v Norsku, Švédku nebo Finsku, případně si nasadit pohorky a objevit kouzlo Balkánu.

Evropské destinace, kam cestujeme bez omezení (bez testu, očkování či potvrzení o překonání koronaviru) jsme ti zaznačili zeleně do mapy.

Co se týče vzdálenějších destinací, tak bez omezení opět cestujeme třeba do Vietnamu, Egypta, Mexika, Dominikánské republiky, Gruzie, Jordánska, Saúdské Arábie a spousty dalších.

Kompletní podmínky vstupu najdeš na níže uvedených odkazech:

Informace uvedené v COVID-19 Rozcestníku nejsou vždy aktuální, údaje si prosím VŽDY OVĚŘ na webech státní správy cílové země, odkazy na tyto weby většinou rozcestník zahrnuje.

Letiště Praha

Jaké jsou podmínky návratu do Česka?

Česká republika se již na jaře přidala k většině zemí, která rozvolňovala opatření. S platností od 9. dubna 2022 tak zrušila všechna protipandemická opatření, jež se vztahovala na osoby přijíždějící do Česka ze zahraničí.

Momentálně tak při vstupu není vyžadován žádný dokument prokazující bezinfekčnost ani vyplnění dříve platného příjezdového formuláře. Opět se tak z ciziny můžeme vracet jako před pandemií.

Jaké podmínky si kladou aerolinky?

Zlepšující se pandemická situace je cítit i z přístupu jednotlivých leteckých společností. V současné chvíli totiž žádná z nich od cestujících nevyžaduje splnění speciálních nařízení. Všechny aerolinky se řídí pouze podmínkami cílové destinace.

Situace se ovšem může v čase měnit. Proto doporučujeme si vždy před odletem znovu ověřit, zda jsou podmínky stejné nebo nastaly nějaké změny.

Letadlo