Pro mnohé ne příliš známý menší ostrov Formentera najdeme 8 km jižně od Ibizy. Je to nejmenší a také nejhezčí ostrov Baleárského souostroví. Na ostrově se nenachází žádné letiště, takže se na něj dostanete pouze lodí. Nejvíce spojů vyplouvá z pláže Ses Figueretes ve městě Ibiza (Eivissa), zájezdy však zakoupíte i z jiných míst na Ibize, kde ale počítejte s vyšší cenou. Podle velikosti lodi se cena za zpáteční cca hodinovou plavbu pohybuje od 18 eur. Nejvýhodnější je zakoupit lístek přímo na pláži ve stánku. Vyplouvá se každou hodinu, 3x během dopoledne a zpět odplouvají lodě od 16:00 každou hodinu. Doporučuji vyrazit ráno co nejdříve, ať si den na ostrově užijete co nejvíc. Na Formenteře Vás loď vysadí v pěkném přístavu, s několika obchůdky a půjčovnami kol a motorek, kde na Vás zaútočí agenti s nabídkou autobusové dopravy po ostrově nebo zapůjčení motorky či auta. Pokud nejste líní, doporučuji tohle všechno vynechat a půjčit si za 6 eur na den kolo s košíkem.

To nejhezčí na Formenteře, najdete na severu ostrova, kde se nachází národní park Ses Salines. Jedná se o asi 5 km dlouhý výběžek plný písečných dun a skalních útvarů lemovaný krásnými plážemi, s dlouho mělčinou, jemným bílým pískem a čistou azurovou vodou připomínající Karibské moře. Po celém výběžku vede stezka, kterou na kole bez problému projedete za 30 minut a můžete se přitom kochat krásou okolí a kdykoliv si zastavit, kde se Vám bude líbit. Celé pobřeží lemují zaparkované jachty v moři a prostředí je tu opravdu nádherné. Asi nejpopulárnější pláž na Formenteře, je pláž Platja de Ses Illetes. Najdete ji na západní straně výběžku Trucadors. Pravidelně se umisťuje v čele žebříčků nejhezčích pláží světa, proto nepočítejte s tím, že na ní budete sami. Z pláže je pěkný výhled na nedaleký asi 150 metrů vzdálený ostrůvek Espalmador. U pláže jsou i dvě restaurace, které ale cenami odpovídají lokalitě. Nečekejte tedy nic levného a vezměte si raději dostatek vody a svačinu z domova, protože obchody v národním parku žádné nenajdete. Pokud vyhledáváte více soukromí a méně lidí, dojeďte si více na sever, kde lidí postupně ubývá a není problém najít si místečko jen pro sebe. U stezky, po které pojedete, jsou přehledné popisky, u které pláže se zrovna nacházíte a všude je možnost zaparkovat kolo takže cestování je tu opravdu pohodlné a je škoda sedět v autobuse.

Pokud vás nebaví ležet na pláži, můžete si projet národní park nebo se vydat na okružní zájezd po celé Formenteře autobusem. Myslím si ale, že nic hezčího než severní výběžek s národním parkem na ostrově není. Jestli Formenteru zamilujete tak, jako já, a nechcete každý den dojíždět lodí, máte možnost se zde ubytovat v jižní části ostrova, kde už není národní park. Hotelů není tolik jako na Ibize a cenově tu najdete hotely od 4 tisíc za noc a dvoulůžko se snídaní. Připočtěte taky nutnost dopravního prostředku, kterým se budete po ostrově dopravovat, protože ne všude jezdí místní autobusy. Nutno dodat, že Formentera je opak Ibizy, takže rušný noční život a diskotéky tu opravdu nečekejte.

formentera_1_1

formentera_1_2

formentera_1_3

formentera_1_4

formentera_1_5

formentera_1_6

formentera_1_7

formentera_1_8

formentera_1_9

formentera_1_10

formentera_1_11

formentera_1_12

formentera_1_13

formentera1_14

Autor: Svatební fotograf Jan Kábrt – www.jankabrt.cz.