Nejpromiskuitnější ostrov známý svými kluby po celém světě přitahuje každý rok tisíce mladých lidí. Někteří sem jezdí flámovat a pařit, jiní užít si pohled na sexy lidi, nebo si jen v klidu zarelaxovat. Ne každý však ví, že tento ostrov skrývá jedny z nejhezčích pláží v Evropě. Já jsem na Ibizu vyrazil již po druhé v červenci 2013 se svou tehdejší přítelkyní. Výběr těch těch nejlepších pláží a poznatků jsem pro Vás připravil v tomto článku.

Doprava na Ibizu

Nejrychlejší cesta na Ibizu je letecky přímo z Mnichova, Frankfurtu nebo s přestupy i z Prahy. Z Mnichova se ceny pohybují kolem přibližně 4000 Kč (2013 – Condor, Airberlin) za zpáteční letenku. Po dvou hodinách letu dosednete na menší letiště. Pokud budete mít štěstí na sezení u okénka, můžete při přistávacím manévru vidět ostrov Formentera a část národního parku Ses Salines na jihu Ibizy. Žádné vízum ani kontroly řešit nemusíte, takže po vyzvednutí zavazadla se octnete před letištěm, kde jsou autobusové zastávky, půjčovny aut a taxi. Většina cestovek vás ubytuje v hotelech ve městech Ibiza (Eivissa), nebo San Antoni de Portmany. Jsou to dvě největší města na ostrově propojená dálnicí, kde je také nejvíc lidí a pláže zde vás rozhodně neuchvátí. Já však cestuji na vlastní pěst, takže si hledám místa sám. Pokud máte rádi ruch velkoměsta a vyhledáváte noční život v klubech, jsou pro vás města to pravé. Z letiště se do obou míst dostanete autobusem, který jezdí každých 20 minut. Cesta do vzdálenějšího San Antoni de Portmany stojí 4 eura a trvá asi 40 minut. Obecně je doprava po ostrově zajištěna cca 7 linkami, které vás zavezou na většinu navštěvovaných míst. Výhoda těchto větších měst je velký výběr ubytování s cenami od 600 Kč za dvoulůžko za noc. Není tedy pravda, že musí být na Ibiza drahá dovolená. Osobně doporučuji jako výchozí bod k ubytování San Antoni de Portmany, odkud se autobusem dostanete na pěkné pláže. Najdete tu taky několik světoznámých kaváren a klubů např. Cafe de Mar, Cafe Mambo, Cluby Es Paradis nebo Pacha a další. Pokud chcete poznat Ibizu víc a vidět ty nejhezčí místa pohodlně, nevyhnete se půjčení auta nebo motorky. Ceny se pohybují u aut od 25 eur na den, což je přijatelná cena a ve 4 lidech se už vyplatí víc, než jezdit autobusem.

Stravování

Zvolit můžete některou ze stovek restaurací, vlastní nákupy v supermarketech nebo ne úplně běžné stravování v hotelu. Ceny restaurací se pohybují v průměru 10 eur za snídani, 15-25 eur za oběd nebo večeři i s pitím. Záleží samozřejmě na typu jídla, co si vyberete a na lokalitě restaurace. Za uvedené ceny se dá ale bez problému najíst. V supermarketech jsou ceny stejné, jako na většině míst v EU. Co mě překvapilo, že minimum hotelů, které jsou na booking.com nabízí stravování v hotelu. Najít se však dají a většinou, když si spočítáte, kolik byste projedli v restauracích, tak se vyplatí polopenze.

Kam na Párty

Možností tu budete mít rozhodně dost. Nejvíce clubů najdete v San Antoni nebo v Ibize. Další jsou pak u dálnice mezi těmito dvěma městy. Nejznámější jsou legendární Amnesia, Ushuaia, Pacha, Privilege, Pacha, Eden, Es Paradis a zahrají Vám v nich špičky současných Djs, jako David Guetta, Tiesto, Avicci, Calvin Harris, Paul Van Dyke a spousta dalších. Počítejte však, že si za tento zážitek si připlatíte. Lístky se pohybují od 30-100 euro za noc. Podle hvězdy, která vystupuje. Na ty nejlepší jako jsou noc s Davide Guettou – Fuck me i’m famous zaplatíte kolem 85 eur. Lístky se dají zakoupit v předprodejích ve slevách nebo hlavně dámy mohou získat vstup na pláže někdy i zadarmo. Doporučuji také navštívit vodní párty v clubu Es Paradis. Stojí kolem 35 eur a párty v plavkách v moc pěkném clubu stojí za to. Do clubů, které jsou mimo město jezdí autobusy nebo taxi. Počítejte však, že si na ně vystojíte pěknou frotnu. Alternativou mohou být menší diskotéky po městech kde je vstup často zdarma nebo formou několika eur za, které dostanete hned nějaký drink. Do těchto menší clubů Vás budou nahánět usměvavé slečny nebo nagelovaní šampónci a budou Vám slibovat zaručenou zábavu. Jako zahřívací kolo je to ideální volba, protože velké cluby otevírají až kolem půlnoci a ceny za nápoje jsou tam 5-10 eur za Colu nebo vodu a alkohol jde od 10 eur nahoru. Nakonec dodám, že v clubech na Ibize zažijete takovou atmosféru, která Vás nabije tak, že si v největší clubech v Praze budete připadat jako na hasičské zábavě na vesnici.

ibiza_5_1

ibiza_5_2ibiza_5_3

ibiza_5_4

Pláže a zátoky, které byste neměli minout

Jak už jsem zmínil v úvodu ve městě krásné pláže nečekejte. Ibiza má divoké a skalnaté pobřeží, kde najdete stovky krásných zátok a pláží. Ne všechny jsou však jednoduše dostupné a známé. Já jsem procestoval hlavně jih a západ ostrova, kde vám doporučím místa, která mě, fotografa, zaujala nejvíc. Pokud Vám nevadí chodit delší trasy, pěkná procházka je ze San Antoni po útesech na Cala Comte. Je to kolem 12 km ale užijete si kránsé pobřeží a přírodu. Dašlí pěkná procházka je z Cala Comte na Cala Taridu. Je to asi 10 km a po cestě se bez problému vykoupete na objevených plážičkách, kde budete dost možná sami. Hlavně si na cestu nezapomeňte dost vody.

ibiza_6_1

ibiza_6_2

ibiza_6_3

ibiza_6_4ibiza_7_1

ibiza_7_2

ibiza_7_3

ibiza_7_4

Cala Comte

Nádherná zátoka s národním parkem, na západně Ibizy, u ostrůvku Illa des Bosc. Najdete tu několik písečných pláží, které se rozkládají pod skalnatými útesy. Průzračné moře, mělčina, modře azurová barva a nádherné okolí, to je to, co tu můžete čekat. Protože je zde národní park, není tu kromě 3 menších restaurací žádná zástavba, takže kolem vás jsou jen písečné duny a křoví. Na pláž se dostanete buď autobusem či lodí, z města San Antoni de Portmany nebo autem. Poslední autobus zpět však jede relativně brzy kolem 17:30, takže ho nezmeškejte, jinak půjdete, stejně jako já, 12 km pěšky, což je ovšem krásná procházka po skalnatém pobřeží. Na pláži není tolik lidí jako ve městech, ale málo jich také není. Většina lidí leží poblíž hlavní restaurace, kde je doslova narváno. Není však problém najít si místo o kus dál, kde budete mít soukromí a opalovat se nahoře bez. Zátok je tu několik a místa dost.

ibiza_1_1

ibiza_1_2ibiza_1_3

ibiza_1_4

Cala Tarida

Menší město s moc pěknou zátokou a pláží. Dostanete se sem opět autobusem ze San Antoni de Portmany nebo autem. V zátoce je hlavní pláž, kde je mnoho lidí, ale vpravo je několik menších nádherných zátok, kde díky tomu, že musíte slézt po stezce ve skále, není skoro nikdo a je tu opravdu krásně a klid. V celé zátoce Cala Tarida jsou dlouhé mělčiny s čistou vodou, kde běžně potkáte hejna ryb a je tu spousta míst i pro nudisty. Zátoka je typická svou skálou, která zde trčí z vody a lidi z ní chodí skákat. Pokud nevyhledáváte noční, život je Cala Tarida dobrou volbou pro ubytování a nádhernou pláž máte 5 minut od hotelu. Já jsem tu bydlel a bylo tu nejlepší bydlení, jaké jsem na Ibize zažil.

ibiza_2_1

ibiza_2_3

ibiza_2_4

ibiza_2_5

Cala d´Hort

Magická zátoka se dvěma ostrůvky Es Vedrà a Es Vedranell obklopená pískovcovými útesy na nejzápadnějším místě Ibizy. Bohužel sem nejezdí žádný autobus, takže doprava autem nebo na motorce je jediná možnost. Autem, jeďte do Sant Josep de sa Talaia a odtud sledujte značení. Vede sem úzká asfaltová silnice, která začne na konci prudce klesat. Pokud přijedete až kolem poledne, na parkovišti už asi nebude místo a parkovat budete muset v tomto klesání. Na každé straně zátoky je jedna restaurace. Kolem celé zátoky je z útesů krásná vyhlídka na záliv s ostrovy. Úžasná je procházka po útesech v nejbližším místě u dvou ostrůvků. Přímo magický je tu pak výhled na západ slunce.

ibiza_3_1

ibiza_3_2ibiza_3_3

ibiza_3_4

Ses Salines

se nachází na nejjižnějším výběžku ostrova. Název je odvozen od nedalekých salin – solných pánví, které byly prohlášeny za přírodní rezervaci. Dopravíte se sem autobusem nebo autem. Problém je s nedostatkem parkovacích míst, protože lidí sem míří opravdu hodně. Najdete zde pěknou, dlouhou, písečnou pláž, lemovanou dunami s borovicovým porostem. Jižní část pláže pak tvoří různé skalní útvary, které jsou ideální „zašívanou“ pro páry, co hledají soukromí. Na pláži je řada restaurací a barů, kde se odehrává nejedna taneční párty. Na nejjižnějším konci si můžete udělat pěknou procházku k obranné věži Torre de ses Portes, odkud je pěkný výhled na ostrov Formentera.
Pokud na Ibizu jedete nezapomeňte si udělat vílet na ostrov Formentera, který má pláže možná ještě hezčí než Ibiza. O tom se ale více dozvíte v dalším článku.

ibiza_4_1

ibiza_4_2

ibiza_4_3

ibiza_4_4

Autor: Svatební fotograf Jan Kábrt – www.jankabrt.cz.