Vážení cestovatelé, oproti minulým létem se toho hodně změnilo, spoustě z nás zbyly míso cestovatelských zážitků jen vouchery. Státy vyhlašují otevření hranic, za den či dva rozhodnutí změní a podobně. Pojďme se podívat jak na letenky v době aktuální, nejen epidemiologické, ale také ekonomické krize.

Last minute letenky

Pokud zakoupíte letenky několik málo dní před odletem, minimalizujete tak riziko, že se let neuskuteční, cílová země uzavře hranice nebo, že aerolinka před odletem nezkrachuje.

Letenky zakoupené v předstihu

Aktuálně jsou v prodeji letenky k moři na letní prázdniny 2020, jen za několik stokorun. Takové letenky kupujte jen v případě, že Vás příliš finančně nezatíží zrušení letu, dlouhodobé vymáhání peněz, nebo dokonce to, že o tyto peníze přijdete. Takovou koupi berte jako sázku, buď to vyjde, nebo ne.

Cestovní pojištění zahrnující kompenzace za zpoždění či zrušení letu, také například na celý rok (pro více cest), naleznete po vyplnění vašich údajů pod tímto odkazem. Kompenzace za zpoždění či zrušení letu nabízí pojišťovny AXA v balíčku Excellent a pojišťovny Slavia v balíčku Dovolená letadlem.Ubytování a autopůjčovny

Ubytování za zapůjčení auta v cílové destinaci řešte na poslední chvíli v každém případě. Volných ubytovacích kapacit a aut v půjčovnách bude letost dost. Eliminujete tak znovu možnost, že o peníze za ubytování či zapůjčení auta přijdete.

Plaťte kartou

Získáte tak možnost reklamovat platbu za neuskutečněnou službu (zapůjčení auta, letenky, ubytování) u vydavatele Vaší platební karty (v drtivé většině jde o banku). Pokud Vám vydavatel karty nevyhoví, můžete navíc využít služeb Finančního arbitra, a to zdarma.

Zájezdy

Také v tomto případě využijte nejlépe last minute nabídky. Na povinné pojištění CK pro případ úpadku moc nespoléhejte. V garanční fondu cestovních kanceláří je aktuálně okolo 70 milionů korun. To bude stačit na pokrytí krachu tří, možná pěti středně velkých CK.

Vouchery

Vouchery jsou alternativou, jak pomoci aeroliniím a cestovním kancelářím přežít, ovšem v případě, že CK či letecká společnost krizi neustojí o své peníze můžete přijít. Pak již zbývá jen naděje na chargeback (viz odstavec výše – plaťte kartou) nebo, že se za vouchery zaručí stát či EU.

Cestovní pojištění

Cestujte s platným Evropským průkazem zdravotního pojištění (běžná karta vydávaná Vaší zdravotní pojišťovnou s logem EU). Ve státech EU a EHP má občan ČR s tímto průkazem stejné práva pro čerpání zdravotní péče jako místní občan v rámci povinného zdravotního pojištění. Tedy (mimo soukromých nemocnic) o Vás musí být v postaráno stejně jako o občana cílové země, a to zdarma nebo za stejný poplatek, jaký je účtován občanům země v které se nacházíte.Peníze

Mějte k dispozici (například na platební kartě) více peněz než obvykle. Krizové situace, jako je nucené prodloužení pobytu nebo nákup náhradního letu zpět do ČR, se lépe řeší s plnou peněženkou.

Závěr

Vážení cestovatelé, buďte ve střehu, používejte zdravý rozum a vězte, že nic není tak horké jak se uvaří. Za případné připomínky, opravy, postřehy čí doplnění (níže v diskuzi), děkuji. Zdravím z prosluněného Španělska, Tom.

Španělsko