Už dlouho mě lákalo vidět legendární tulipánová pole, kterými se Holandsko pyšní každý rok na jaře. Tento sen jsem se rozhodl uskutečnit začátkem května 2013. Do poslední chvíle jsme čekali na předpověď počasí, která nebyla zrovna příznivá, ale nakonec jsem se rozhodli, že jedeme. V pátek večer jsme se zabalili, zarezervoval jsem hotel v Amsterodamu a o půlnoci jsme přejeli hranice s Německem v Chebu. Do našeho prvního cíle v Den Haagu to bylo cca 900 km. Cesta přes Německo utíkala rychle, v noci byly dálnice prázdné a už a kolem sedmé hodiny jsme míjeli hranici Holandska. Cesta nás dost unavila, tak jsme si do 9 hodin ráno schrupli na odstavném parkovišti a na 10 hodinu ranní jsme měli naplánovanou první zastávku v Madurodamu.

1. den – Madurodam

Je známý park miniatur v Den Haagu, kde najdete všechno, čím se Nizozemsko proslavilo ve světě, v poměru 1:25 na ploše 18 000 m². Je pojmenováno po George Maduro, studentovi z ostrova Curaçao, který se vyznamenal v době německé okupace Nizozemska v roce 1940 a zemřel v koncentračním táboře Dachau. Madurodam byl slavnostně otevřen 2. července 1952. Vstupné je 15 eur a ideální čas na návštěvu je hned ráno, dokud v něm není moc lidí. Otevírá v 9:00.

Hned po vstupu do parku jsme byli uchváceni. Myslím, že nejen děti, ale i pánové se tu vrátí do svých dětských let a i já jsem měl velkou chuť si tam začít s miniaturami vláčků, autíček, letadel, lodiček hrát jako za dětských let. Katedrály, hrady, zámky, někdy celé čtvrtě měst, ale i letiště, přístavy nebo pole s větrnými mlýny, to vše tu najdete na jednom krásném prostranství. Některé exponáty jsou tak realisticky udělané, že když je vyfotíte dobře, bude vaše fotka vypadat jako letecký snímek. U některých atrakcí je snímač, který registruje návštěvníka a objekty pustí do pohybu. Daly by se tu trávit hodiny hledání detailů, se kterými si autoři vyhráli a některé jsou opravdu vtipné. Park se dá projít v klidu za 2 hodiny i s focením, ale jak jsem zmínil, dalo by se tu sedět a pozorovat dění mnohem déle.

Podobnou atrakci můžete najít i v ČR, například v Mariánských Lázních (www.boheminium.cz), v žádném případě se ale nedá srovnávat s velikostí a detailností Madurodamu, který je mnohem větší a hezčí. Kolem poledne už byl park plný lidí, tak jsme se rozhodli přesunout k naší druhé zastávce, kterou byly zahrady Keukenho.

IMG_3422

IMG_3424

IMG_3438

IMG_3441

IMG_3449

IMG_3475

IMG_3477

IMG_3478

IMG_3488

IMG_3492

IMG_3507

IMG_3509

IMG_3547

IMG_3560

IMG_3565

IMG_3582

IMG_3601

IMG_3605

IMG_3632

IMG_3633

IMG_3638

IMG_3641

Keukenhof

Tento největší a nejbarevnější květinový park Evropy najdete 35 km jihozápadně od Amsterdamu u malého městečka Lisse. Provozní doba parku je od dubna do září, ale nejvhodnější návštěva je začátkem května, kdy kvetou všechny květiny, včetně stromů. Dopravit do parku se můžete autem nebo využít linek autobusů a vlaků z okolních měst. Pro auta je vyhrazeno dobře organizované parkoviště za 6 eur, na travnatých plochách vedle parku. Vstupné do zahrad pak pořídíte za 16 eur.

V parku vás čekají doslova barevné orgie spojené s intenzivní vůní na 32 hektarech, kde každý rok zasadí necelá třicítka zahradníků až 7 milionů voňavých květin. Najdete tu převážně Tulipány, Krokusy, Narcisy, Lilie a Hyacinty vysázené do různých barevných ornamentů a seskupení. Kombinace, které místní zahradníci každý den dokáží vytvořit, poskytují úžasnou podívanou. V prostorách parku můžete vidět i několik vodních ploch s fontánami, větrný mlýn, labyrinty či sochy vystříhané z keřů a několik výstavních altánů, kde se každoročně pořádají soutěže a výstavy těch nejkrásnějších květin.

Za hranicemi zahrady se pak můžete kochat neskutečnou podívanou na tulipánová pole a lány, kde z barevných linií přechází zrak a vůni cítíte na stovky metrů daleko. Pokud tedy plánujete navštívit Holandsko, neměli byste tuto zahradu minout, protože nic podobného jinde v Evropě nenajdete. Procházka po zahradách nám zabrala asi 3 hodiny a rozhodně jsme ji neprošli úplně celou. Sluníčko nám přálo, takže jsme hodně fotili a místní atmosféru jsme si opravdu užívali. V parku najdete samozřejmě restaurace, toalety nebo prodejny květin.

IMG_3665

IMG_3681

IMG_3688

IMG_3692

IMG_3717

IMG_3719

IMG_3729

IMG_3770

IMG_3787

IMG_3801

IMG_3812

IMG_3818

IMG_3843

IMG_3847

IMG_3848

Zaanse Schans

Kolem čtvrté odpoledne jsme se vydali na naší předposlední zastávku, kterou byl historický skanzen Zaanse Schans. Ten najdete na severu od Amsterodamu v městečku Koog aan de Zaan.

Na obou březích řeky Zaan se tu rozkládá malebná vesnička, plná dřevěných, barevných domečků a osmero krásně zrenovovaných, větrných mlýnů. Pokud se chcete jen procházet, neplatí se žádné vstupné. To se platí jen do některých mlýnů a muzeí. Najdete tu tradiční výrobnu dřeváků, drtírnu koření, výrobnu sýrů, několik muzeí a všude okolo je cítit kakao a čokoláda. Vesničkou protéká několik vodních kanálů, přes které vedou dřevěné mosty. Můžete si také zapůjčit lodičku nebo využít některé z vyhlídkových plaveb a projet se po řece. Je tu opravdu romantická atmosféra a pokud chcete poznat trochu Holandské tradice, neměli byste tento skvost minout.

IMG_3855

IMG_3857

IMG_3861_HDR

IMG_3871

IMG_3877

IMG_3882

IMG_3884

IMG_3893

IMG_3898

IMG_3908

IMG_3922

IMG_3929

IMG_3933_HDR

IMG_3936_HDR

IMG_3943_HDR

IMG_3947_HDR

Amsterodam

Bylo už pozdní odpoledne, a když začalo zapadat slunce, vydali jsme se ubytovat do hotelu, který jsem měli na okraji Amsterodamu. Zabookovaný jsme měli Hotel s parkovištěm, což obecně doporučuji. V Amsterodamu budete mít totiž problém zdarma zaparkovat. Parkovné je relativně drahé, okolo 20 eur na den, takže se vyplatí najít si hotel někde na kraji Amsterdamu a jezdit metrem nebo na kole.

Po rychlém ubytování jsme metrem vyrazili do centra. Dojeli jsme na konečnou stanici Central Station, která je zároveň vlakové nádraží a z říčního kanálu u nádraží odplouvají vyhlídkové lodě. Když jsme vylezli z metra, všude kolem nás byla kola. Těch je v Holandsku opravdu hodně. Není divu, když tam mají samé roviny a často je to např. v dopravní zácpě nejrychlejší dopravní prostředek. Nehledě na to, že do spousty ulic se autem ani nedostanete. Kola mají takový retro vzhled, žádná horská nebo trekingová kola tu nečekejte. První jsme zamířili skrz jakousi hospodskou uličku, kterých je tu opravdu dost, do čtvrtě zvané Red Light District Amsterdam. Tušíte dobře, je to místní ulička lásky, plná strip klubů a nevěstinců. Šli jsme sem pouze ze zvědavosti, je tu totiž typické, že vás dívky lákají už v prosklených výlohách, takže je vidíte přímo z ulice. Je tu zakázáno fotografovat, a i když to řada turistů včetně mě porušuje, hrozí vám, že místní vyhazovači pošlou váš aparát na říční dno.

Další naše kroky vedly známými i neznámými uličkami kolem vodních kanálů a nedalo nám moc práce se ztratit. Všechny uličky jsou tu podobné a trošku to může připomínat Benátky. Občas jsme narazili na nějakou sýrárnu a nezapomněli jsme ochutnat. U vody bylo opravdu chladno a nás začala přepadat únava, takže jsme se rozhodli vrátit na hotel a důkladnou prohlídku nechat na zítra.

2.den – Prohlídka Amsterdamu

Ráno jsme po snídani vyrazili metrem opět do centra Amsterodamu. Ten je hlavním městem Nizozemska od roku 1808. Nesídlí v něm však parlament, vláda ani královská rodina, tyto instituce mají své sídlo v Den Haag. V současnosti je Amsterodam největším nizozemským městem, kde najdeme jeho finančním a kulturní centrum. Ve městě žije cca 770 tis obyvatel, kteří se hlásí ke 177 různým národnostem. Najdete tu také dvě památky světového kulturního dědictví UNESCO. Jedná se o amsterdamské kanály ze 17. století v historickém centru a obrannou linii Amsterdamu vybudovanou na přelomu 19. a 20. století okolo městské zástavby. Lidé sem putují hlavně za vůní květin, chutí sýrů nebo uměleckým dílům slavných malířů.

V minulosti se Holandsko vyznačovalo velkým množstvím imigrantů, kteří sem přicházeli kvůli svobodnému náboženskému vyznání. Příkladem může být i Jan Amos Komenský. Amsterdam a Holandsko se obecně vyznačuje specifickou architekturou. Většina domů má velká okna bez záclon. Vyjadřuje to zvláštní vztah Nizozemců k bydlení, k domovu a k lidskému soužití. Možná je to důsledek jejich estetického cítění, neboť propojení interiéru bydlení s exteriérem domu patří k holandské tradici. Některé domy jsou také postavené nakřivo, někdy je to záměr a jindy zase nehoda.

Prohlídku města jsme zahájili plavbou po historických kanálech. Plavba prosklenou lodičkou stála 15 eur na osobu a rozhodně stojí za to. Za hodinovou prohlídku jsme měli možnost vidět ty nejznámější místa v centru Amsterodamu a hlavně se kochat malebnými domečky a house boaty na břehu kanálů. Počasí bylo úžasné, teplo a obloha vymetená do modra. Po ukončení plavby jsme vyrazili na květinové trhy. Po cestě jsme se prozkoumávali pěkné uličky a vodní kanály. Květinové trhy jako takové se také nachází na břehu kanálu a jsou v jedné ulici společně s několika obchody se sýry. Všude můžete ochutnat, takže když projdete všechny, tak jste skoro po obědě :). Na trhu byly k zakoupení různé druhy květin, sazenic a cibulí. Taky tu byla nabídka krásných umělých květin, které vypadaly jako skutečné. Po cestě zpět jsme byli svědky toho, jací jsou místní fanoušci do fotbalu. Zrovna se hrál důležitý zápas, takže, všude po městě chodily davy fanoušků a skandovaly. Kolem čtvrté odpoledne jsme se vydali na zpáteční cestu k autu a vyrazili jsme na cestu domů. Čekala nás 900 km dlouhá cesta domů.

IMG_3960_HDR

IMG_3962_HDR

IMG_3973

IMG_3987

IMG_3991

IMG_3995

IMG_4009

IMG_4027

IMG_4030

IMG_4031

IMG_4078

IMG_4095

IMG_4104

IMG_4112

IMG_4116

IMG_4134

IMG_4137

IMG_4151

IMG_4155

IMG_4160

IMG_4166

IMG_4169

IMG_4183

IMG_4188

IMG_4204

IMG_4211

IMG_4218

IMG_4233

Závěr

Amsterdam jako metropole se nám líbil víc než třeba Paříž nebo Barcelona. Městečko bylo mnohem malebnější a mělo větší charisma. Někomu může připomínat Benátky díky vodním kanálům. Rozhodně se vyplatí, zaplatit si plavbu po nich, uvidíte Amsterdam z jiného úhlu než, když chodíte pěšky. V okolí Amsterodamu je spousta turisticky atraktivních cílů, ať už ty mnou navštívené nebo spousta dalších. Návštěva se dá bez problému stihnout během víkendu, buď letecky nebo klidně autem. Z ČR tu budete autem za nějakých 8 hodin.

Náklady na výlet

Když začnu náklady na dopravu, tak autem Vás vyjde cesta podle spotřeby Vašeho auta. V našem případě to bylo cca 4000 Kč za 2180 ujetých km. Cestovali jsme ve dvou lidech, takže náklady na osobu 2000 Kč. Vstupné do Madurodam 15 eur, Keukenhof 16 eur, parkování 6 eur, plavba 15 eur, metro 8 eur = celkem tedy 60 euro na osobu. Ubytování ve dvoulůžkovém pokoji v hotelu stálo 2300 Kč = 1150 kč/os. Za jídlo jsme utratili cca 20 euro. Celkové náklady tedy byly cca 5000 Kč na osobu se vším. Pokud pojedete ve více lidech, ušetříte za naftu i za hotel. Případně můžete využít levnější letenky, ale pak jste odkázání na vlakovou a autobusovou dopravu, což není tak flexibilní.

Autor fotek a článku:

Mgr. Jan Kábrt – www.jankabrt.cz


Porovnání cen

Úspora až 70 %, bonus až 5 000 Kč.

POROVNÁNÍ CEN