Botanická zahrada v Montréalu patří k jedné z nejkrásnějších na světě. Tím spíše, pokud máte štěstí a během Vaší návštěvy se zde koná výstava soch ze živých květin, jak se mi to poštěstilo v srpnu roku 2013.

Některá díla dosahovala obřích rozměrů a procházka, kdy jsem se jen krátce u každé zastavila trvala 3,5 hodiny. Živá díla v nadživotní velikosti vypěstovali a sestavili dvě stovky zahradníků z více než 20 zemí světa.

Mosaïcultures Internationales Montréal 2013 nebyla jen výstava, ale umělci zde také soutěžili o nejlepší sochu. Každé dílo mělo svůj vlastní příběh. Některé vyprávěli tragický příběh, jiné vyjadřovaly pocity, další zosobňovaly postavy z pohádek či knih. Našli jste zde ale i zcela obyčejné náměty.

Mosaiculture je rafinované zahradnické umění, které zahrnuje vytvoření a upevnění žijícího díla vyrobeného převážně z rostlin s barevnými listy (obecně letniček, trvalek a trav). Barevné sochy a reliéfy tak zaměstnávají širokou škálu flóry. Tato mnohostranná a komplexní disciplína ornamentálního umění čerpá z řady postupů: od sochařství na jeho struktury a objemu, zahradnictví a jeho využití rostlin v bydlení a dále schopnost rostlin přežít v neustále se měnícím prostředí. (Mosaiculture je třeba odlišit od topiary, která se vyznačuje především keři upravenými do různých tvarů.)

Výstavu květinových soch v Kanadě v roce 2013 vidělo půl milionu návštěvníků.

VDP_0069

VDP_0077

VDP_0082

VDP_0084

VDP_0090

VDP_0096

VDP_0111

VDP_0125

VDP_0135

VDP_0150

VDP_0157

Věra Davidová