Dnes znovu zavítáme do tajemného kraje rozkládajícího se mezi Českou Lípou a nádherným skalním hradem Sloup. Na rovných 10 kilometrech navštívíme 19 zajímavostí a znovu se budeme možná trošku bát. Navazujeme na tento příspěvek. Oprotí předchozímu příspěvku se posunujeme se o jednu autobusovou zastávku na Nový Bor, Bukovany, 7 trpaslíků, kde je také parkoviště. Vycházet budeme z této mapy kde naleznete také fotografie jednotlivých míst. Pokud Vám připadá 10 kilometrů moc, trasu si zkraťte.Z autobusové zastávky vyrážíme k Vyhlídce nad Lesním divadlem (na mapě bod č. 2), omrkneme Lesní divadlo (na mapě bod č. 3), navštívíme Vodní chrám (na mapě bod č. 4), poté nás čeká Samuelova jeskyně (na mapě bod č. 5) a Skalní věž Samuelova sluj (na mapě bod č. 6).

Zamíříme na Skalní masiv Vana (na mapě bod č. 7), k Brýlařské jeskyni (na mapě bod č. 8), následuje Jeskyně Liščí díry (na mapě bod č. 9), kousek vedle je Skalní věž Cvičná (na mapě bod č. 10), omrkneme Sloupské skalní město (na mapě bod č. 11), poté spatříme Švédskou jeskyni (na mapě bod č. 12) a oklikou zamíříme k Jeskyni Jezevčí díra (na mapě bod č. 13). Okolo Kříže (na mapě bod č. 14), s odskokem k Jeskyni Pustý kostel (na mapě bod č. 15) míříme k Rozhledně Na Stráži (na mapě bod č. 16).

Přes výchozí bod trasy (autobusovou zastávku Nový Bor, Bukovany, 7 trpaslíků) zatížíme k bodu číslo 17, tím je Cikánský důl, následuje Malá cikánská jeskyně a Velká cikánská jeskyně (na mapě bod č. 18 a 19), přes další Kříž (na mapě bod č. 20) míříme do výchozího bodu trasy. Tohle by mohl být konec putování po tomto kraji, ale není tomu tak. Snad největším turistickým lákadlem tohoto regionu je Skalní hrad Sloup. Tedy nasedáme do auta či autobusu a míříme na hrad.

Samuelova jeskyně

Samuelova jeskyně

Foto Zp, CC BY 3.0.

Lesní divadlo

Lesní divadlo

Velká cikánská jeskyně

Velká cikánská jeskyně

Foto Prazak, CC BY 2.5.