Vážení cestovatelé, před koronavirovou krizí, která naplno vypukla na počátku roku 2020, nebyly mezi 26 evropskými zeměmi hranice, existoval tzv. schengenský prostor, ve kterém jsme se mohli volně pohybovat. Ale bez větších omezení bylo možno cestovat nejen po Evropě, ale takřka po celém světě.

A právě v těchto dobrých časech jsem navštívil Lisabon, dle mého soudu jedno z nejpoutavějších měst (nejen) Evropy. Přičemž doslova kultovní záležitostí Lisabonu je tramvaj č. 28. Ta projíždí nejznámějšími místy města, čtvrtěmi, La Baixa, Bairro Alto a příkrými ulicemi jedné z nejstarších oblastí Lisabonu s názvem Alfama. Pro představu co tato neopakovatelná jízda obnáší přikládám krátké video. Pod tímto videem pak naleznete další (ještě kratší) video (a pár fotek) z jedné z lisabonských lanovek.Lanovky (portugalsky Elevador)

Lisabon se rozkládá na sedmi kopcích a proto dopravní síť města zahrnuje také 3 lanovky Elevador do Lavra, Elevador da Glória a Elevador da Bica. Všechny 3 lanovky ročně přepraví více než 3 miliony lidí. Dnes jsou poháněny elektřinou, nicméně v minulosti fungovaly na vodu.

lanovka Lisabon width=

Můžete si sednout do kabiny řidiče která je aktuálně v protisměru jízdy a hrát si na to, že lanovku řídíte.
Lisabon

Na závěr bych Vás rád požádal o odběr našeho YouTube kanálu, zatím tam tedy dohromady nic není, nicméně budeme se snažit, co také v těchto podivných dnech dělat.