V okolí Londýna se nachází hned několik letišť a na tomto místě najdete několik málo informací o nejvyužívanějších londýnských letištích, přičemž informace jsou zaměřeny zejména na dopravní spojení letišť s centrem metropole.

Letiště Londýn Heathrow (LHR) cca 25 km do centra, je největší a nejvytíženější londýnské letiště, na němž je pět terminálů. S Heathrow se dostanete do centra Londýna nejrychleji vlakem Heathrow Express, ten jezdí každých 15 minut a mimo to že se jedná o nejrychlejší dopravní spojení je taktéž nejdražší. Nejlevněji se s Heathrow dostanete do centra Londýna metrem, jedna stanice metra obsluhuje Terminály 1-3 (tzv. Heathrow Central), Terminály 4 a 5 pak mají vlastní zastávky. Další alternativou je Heathrow Connect rail, jenž projíždí stejnými trasami jako Heathrow Express, ale zastavuje na zastávkách a cesta tak trvá déle.

Bez zajímavosti není ani to, že autobusové nádraží na Heathrow Central patří mezi největší v zemi a dostanete se z něj kamkoliv ve Velké Británii.

Letiště Londýn Gatwick (LGW) cca 45 km do centra, je propojeno s centrem města vlakem Gatwick Express, ten jezdí každých 15 minut a cílovou stanicí je Victoria, další variantou je easyBus. Vlakem Southern Railway, jenž také vyjíždí každých 15 minut, cesta trvá déle, ale jedná se o levnější variantu než Gatwick Express, do centra Londýna jezdí taktéž vlak First Capital Connect.

Letiště Londýn Stansted (STN) cca do 40 km centra, spojuje s Londýnem Stansted Express, vlaky jezdí každých 15 minut na Liverpool Street, ale vystoupit můžete již na Tottenham Hale a poté přestoupit na metro Victoria line. Do centra se dostanete taktéž autobus National Express jenž vyjíždí v rozmezí cca 20ti minut. Každou hodinu z letiště do centra vyjíždí taktéž autobusy Terravision. Nejlevnější variantou jsou ovšem minibusy easyBus, ty jezdí de facto nonstop a v případě rezervace s dostatečným předstihem na easyBus.co.uk, vás jízdenka vyjde na 2 libry.

Letiště Londýn Luton (LTN) cca 45 km do centra, propojuje s Londýnem vlak, ovšem vlakové nádraží není přímo na letišti, dostanete se na něj bezplatná kyvadlová doprava, vlaky First Capital vyjíždí přibližně každých 15 minut, autobusy Green Line č. 757 a National Express jenž vyjíždí každých 20 minut, přičemž jízdenky na National Express lze s předstihem rezervovat již za £1 (nationalexpress.com). Další levnou variantou je taktéž easyBus easyBus.co.uk.

Doprava mezi londýnskými letišti: Dopravu mezi letišti zajišťuje společnost National Express, nebo levnější easyBus.co.uk (easyBus ovšem nejezdí na Heathrow). Potřebujete-li se levně dopravit s Heathrow na Luton nebo Gatwick, jeďte metrem (s jedním přestupem) na stanici Victoria odkud (z autobusového nádraží) vyjíždí každých 30 minut easyBus. Na letiště Stansted jezdí easyBus ze stanice metra Baker street.

Mapa londýnského metra s vyhledáváním stanic

Mapa londýnského metra ve formátu PDF ke stažení (například do mobilu)

Další londýnská letiště, London City Airport – letiště se specializuje zejména na obchodní (privátní) lety, London Biggin Hill – letiště využívají charterové letecké společnosti, London Southend Airport – momentálně mimo provoz, Southampton Airport – letiště vzdálené z Loondýna více než 100 km.

Londýnská letiště mapa