Vždy jsem bývala člověkem značně nezcestovalým a zbabělým, proto když se naskytla příležitost využít školního grantu a vycestovat na měsíční zahraniční stáž na Maltu, překonala jsem strach a neváhala ani na minutu. Odletěla jsem 27. srpna ve večerních hodinách se společností Air Malta, kde jsme k mému údivu dostali jakožto cestující lahev vody a bagetu. Let, který byl mým prvním, trval cca. 2,5 hodiny a uběhl jako mávnutím proutku. První zajímavá věc, které si povšimnete, pokud dorazíte na Maltu v době sezóny, je Váš přílet oznamující ohňostroj. Pro mě to bylo překvapující věcí, ale skutečně ohňostroje jsou velmi typické pro tento ostrov a to jak v noci, tak i (k mému značnému údivu – protože no popravdě, kdo to ocení?) i ve dne za bílého světla. Malta je skutečně vhodným místem pro kratší dovolenou, jelikož je velice malá. Tento ostrov, který skýtá cca. 316 km2 lze bez větších problémů procestovat během pár dnů.

Byli jsme ubytováni v malém městečku zvaném Santa Venera, které bylo sice poklidné, ale ne příliš zajímavé. Ačkoliv je Malta skutečně malá a z jednoho města do sousedního dojdete pěšky během 10 minut, k procestování celého ostrova je třeba využít též místní dopravy. Malta samozřejmě skýtá více možností jako je například zapůjčení automobilu, nemohu ovšem tuto zkušenost zhodnotit, jelikož jsme osobně využívali pouze místní hromadné dopravy. Pokud nejste držitelem zdejší karty, kterou bych osobně doporučila zakoupit (je možné zakoupit i tzv. „týdenku“, ke které není zapotřebí ani fotografie), stojí jedna cesta 2 Euro. Tuto jízdenku poté můžete využít bez omezení po dobu 2 hodin. Se zdejší hromadnou dopravou ale doporučuji býti značně trpěliví a hlavně vždy počítat s rezervou, jelikož jízdní řád je vskutku pouze orientační a může se stát, že autobus pojede o 10 minut dřív anebo také hodinu později. No anebo se Vám také může stát, že bude plný a jednoduše Vám nezastaví.

Ohledně cen je dobré být připraveni na to, že si trochu připlatíte. Ceny jsou zde podstatně vyšší, než na jaké jsme zvyklí u nás. Pokud necestuje „all inclusive“ jednou z položek, za které si připlatíte, bude především voda, jelikož ta místní není pitná, což poznáte již dle její chuti (spíše nechuti). Úžasnou zkušenosti ovšem pro mě bylo jednání místních obyvatel. Lidé jsou zde velice milí, přívětiví, nápomocní a především zvyklí na cizince. Malta má dva úřední jazyky – a to jazyk maltský a anglický. Zajímavé je, že anglicky se zde domluvíte opravdu prakticky s každým a to v jakékoli věkové kategorii.

Milovníky moře jistě potěší, že je zde spousta míst, kde si jej můžete užít. Můžete volit mezi dvěma druhy pláže – kamennou a písečnou. Mě osobně nejvíce zaujaly dvě pláže, jež se nachází na severovýchodě ostrova, a to v Mellieha Bay a Paradise Bay, ale velice proslulá je též Golden Bay.

img_20160829_145238

img_20160903_172837

Poté jsme navštívili kamenité pláže a to ve Sliemě, což je město proslulé krásnými promenádami a ve Valettě, která je hlavním městem Malty.

3

4

5

Jak jsem již výše zmínila hlavním městem Malty je Valleta. Město není přespříliš velké, ale i přesto skýtá spoustu krás. Roku 1980 bylo město zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO a vskutku musím uznat, že na Vás z něj historie dýchne hned, jakmile do něj vstoupíte.

Zajímavým místem, které stojí za to navštívit, je bývalé hlavní město Mdina zvané také jako „Tiché město“, ve kterém je až na výjimky zakázána automobilová doprava.

6

7

8

9

Dále jsem navštívila megalitický chrám zvaný Ħaġar Qim, jehož původ se datuje přibližně do roku 3600 – 2500 př. n. l. Za vstupné 10 € jsem prošla expozicí, která mne nejprve zavedla do 4D kina, kde jsem zhlédla poutavý film o historii chrámu. Poté jsem měla možnost prohlédnout si malé muzeum obsahující různé objekty nalezené v jeho okolí a posléze spatřila chrám samotný v celé jeho kráse.

10

11

12

13

14

15

Dalším okouzlujícím místem, které ocení především rodiny s dětmi, je Popeye village (v překladu Vesnička Pepka námořníka). Jde skutečně o malou vesničku, která byla vytvořena na motivy filmu Pepek námořník z roku 1980. V základním vstupném, které dosahuje výše 15€, je zahrnut vstup do celé vesničky, možnost využití zdejších lehátek a atrakcí nacházejících se na moři, krátká projížďka loďkou, malá sklenka vína a 1 pohled. Vesnička je vskutku okouzlující, vybarvena ve veselých barvách.

16

17

18

19

20

Malta ovšem nabízí zajímavé možnosti též milovníkům večírků, které si na své přijdou v části zvané Paceville, která je proslulá velkým množstvím nočních klubů a barů a to mnoha žánrů. Vstupné je všude zdarma, ovšem připravte se na to, že za jídlo i pití si zde připlatíte.

V závěru bych se ráda zmínila o jedné kulturní události, která je každoročně pořádána v hlavním městě Malty – ve Valletě. Tato kulturní událost se jmenuje Notte bianca, v překladu tedy Bílá noc. Je oslavou umění a nabízí možnost navštívit muzea, galerie a různá další památky Vallety po celou noc úplně zadarmo. Mimo tuto úžasnou příležitost, je různě po Valletě rozprostřeno nezměrné množství atrakcí jako například fotokoutky, karaoke, hudební vystoupení a jiné.

21

22

Malta je krásný ostrov, který skýtá velkou spoustu krás. Dle mého názoru si zde skutečně přijde na své každý – milovníci moře, umění, večírků i historie, a to vše v kombinaci s prosluněným teplým počasím. Návštěvu této destinace vřele doporučuji, jelikož je to vskutku nezapomenutelný zážitek, který se Vám vryje do paměti.