Váda po prohlášeních, že letos v létě s dovolenou v zahraničí nemáme počítat, včera překvapivě rozhodla, že od 24. dubna 2020 cestovat do zahraničí můžeme, a to za jakýmkoliv účelem. Nicméně pojďme se podívat jaká je realita:

  • Všechna mezinárodní autobusová a vlaková spojení jsou aktuálně zrušena.
  • Všechna česká letiště (mimo Prahy) jsou uzavřena, z Prahy lze letět pouze do Minsku a Sofie.
  • Většina zemí vstup cizích státních příslušníků nepovoluje, včetně našich sousedů Polska a Slovenska.
  • Do Německa smíme jen ve odůvodněných případech, do Rakouska jen s negativním testem na Covid-19 v němčině či angličtině.
  • Po návratu nás čeká 14 dní karantény, nebo musíme doložit negativní test.

OK, tak nemůžeme vlastně nikam, ale to Rakousko vypadá celkem nadějně.

Teoretická cesta do Rakouska

Před odjezdem budeme muset absolvovat test na Covid-19, pokud se nepletu nejlevnější stojí 1 300 Kč, kde takový test obdržím v angličtině či němčině (já osobně) netuším. Jak získám test v Rakousku kterým se pak budu prokazovat v ČR taky nevím.

Pokud byste jeli do Rakouska pouze na víkend, teoreticky by měl stačit jen jeden test, neboť po návratu do ČR musíte předložit maximálně čtyři dny starý negativní test. Tedy pokud se necháte otestovat pátek v Česku a přes víkend budete v Rakousku, ještě v pondělí jste schopni v ČR doložit platný negativní test. Nicméně to by jaksi nesplňovalo účel.

První vlaštovka

Nicméně pro nás cestovatele, je to velmi důležitý krok. Pokud se podaří epidemii krotit, bude docházet k postupnému uvolňování hranic, aerolinky se budou postupně rozlétávat, spoje budou přibývat. Co se týče cestování situace bude již jen lepší, a to jednoduše proto, že horší už to být nemůže. Seznam aktuálních restrikcí naleznete na této stránce, ale počítejte s tím, že nemusí být zcela přesný, vývoj situace je velmi dynamický.