S vyjímkou Austrian Airlines kde je možný SMS Check-in (více níže), je k odbavení pomocí mobilního telefonu nutný telefon s internetovým prohlížečem, přístupem k internetu a obrazovkou s vyšším rozlišením (tzv. „chytré telefony“, nebo li smartphone, např. iPhone, Blackberry, WM a Android telefony, PDA, nebo některé Nokie). Cestující vyplní na stránce aerolinky (přizpůsobené pro mobilní telefony) všechny potřebné údaje k letu, dopravce pak pošle na mobilní telefon cestujícího obrazovou zprávu, která obsahuje speciální kód. Telefon pak stačí jen přiložit ke čtečce při bezpečnostní kontrole a nástupu do letadla. Takto cestovat samozřejmě mohou i cestující se zavazadly, ty odloží je na speciální přepážce.

Pozor, na možnost takového odbavení je dobré se vždy u dopravce informovat, ne všechny lety lze takto odbavit, služby ale můžete využít téměř pro všechny lety po EU, do Ruska, Kazachstánu a Turecka.

Odbavení z mobilu umožňují:

  • Air France – KLM – http://mobile.airfrance.com, nebo www.klm.com, 30 hodin až hodinu před odletem
  • Lufthansa – http://lufthansa.com, od 23 hodin před odletem
  • Austrian Airlines, – http://mobile.austrian.com 24 hodin až hodinu před odletem

Austrian nabízejí i odbavení pomocí SMS, ale jen pro členy programu Miles & More, více informací najdete zde.

Pokud máte s odbavením z mobilu vlastní zkušenost, nebo víte o jiných aeroliniích které tuto službu nabízejí, využijte diskuze níže.