Oficiální název letiště nese jméno druhého prezidenta Malediv – Malé Ibrahim Nasir International Airport. Mezinárodní letiště Male, je v současné době hlavní bránou pro turisty, kteří míří na Maledivy. Nachází se na sousedním ostrově Hulhule, který je uměle vybudovaný. Letiště má pouze jednu přistávací dráhu s délkou necelých 3.200 m. Takže přistávání je opravdový zážitek, máte pocit, že přistáváte na vodě. V případě, že doletíte příliš pozdě a budete v situaci, kdy musíte počkat na ranní transfer na ostrov můžete přespat v hotelu Hulhule, který se nachází na letišti.

Letiště se skládá z jednoho terminálu, který přijímá mezinárodní a domácí lety. V přízemí se nachází příletová a odletová hala. V patře jsou restaurace, obchody a čekací místnosti. Oficiální stránky letiště se nachází na web adrese Macl.aero, je zde mapa letiště a další informace, které by vás mohly zajímat.

Letištní služby

 • Výměna peněz – Oficiální měnou je maledivská rupie (MVR). pobočku banky Maledivy najdete u východu z příletové haly. K dispozici je tam i směnárna. Druhou směnárnu najdete v odletové hale. Nejlepší měnou pro výměnu peněz je USD. (Vždy si nechávejte potvrzení o výměně peněz, které dostanete ve směnárně, slouží k odkupu rupií na cestě zpět). Avšak v hotelích se vesměs platí právě v USD. U východu z příletové haly se nachází také bankomat.
 • Internet na letišti – Zdarma můžete využít internetové kiosky, které najdete na dvou místech. První se nachází v odletové hale a druhý v bezcelní zóně.
 • Komunikace – V případě, že vaše kroky povedou na poštu, tak ji naleznete v odletové hale. Otvírací doba je od 6:00 do 1:00 nebo do posledního odletu letadla. Mezinárodní i místní hovory můžete platit buď hotovostí nebo kartou. Na letišti si můžete koupit SIM kartu místních operátorů.
 • Nákupy – V prvním patře jsou k nalezení duty free shopy, kde se můžete vrhnout na nakupování suvenýrů, alkoholu, tabáku, koření, šperků, parfémů i kosmetiky.
 • Jídlo – Restaurace jak s mezinárodními tak i místními pokrmy jsou v odletové hale v prvním patře. Tak i v přízemí u odletových bran. Vybrat si zde můžete například z fast-foodu Burger King, nebo v případě, že potřebujete nakopnout po dlouhém letu můžete vyzkoušet Coffe Club, kde nabízejí nejen kávu, ale i snídaňové či obědové menu. Pokud si troufáte na thajskou kuchyni, je možné ji vyzkoušet v restauraci Thai Express. Další restaurace jsou i mimo budovu terminálu.
 • Zavazadla – Vozíky na zavazadla jsou k dispozici jak v příletových tak odletových salóncích zdarma. Úschovna zavazadel je k dispozici 24h denně v příletové hale za poplatek 5 USD pro normální velikost zavazadla a 10 USD pro nadrozměrné velikosti. Oddělení ztrát a nálezů zavazadel najdete v příletové hale, jsou k dispozici 24h denně. Zde je kontakt – Duty mobile +9607785366 nebo e-mail [email protected]. Balení zavazadel najdete ve veřejném prostoru letiště a v odletové hale, poplatek za zafóliování zavazadla je 8 USD.
 • Zdravotní péče – Lékárnu naleznete hned vedle pošty. Lékárna má otevřeno během letových hodin. První pomoc můžete vyhledat ve zdravotním středisku v budově terminálu a má otevřeno 24h denně.
 • Ostatní služby – Přebalovací místnost pro matky s dětmi najdete v prvním patře odletové haly. Pro osvěžení je možné využít sprchy zdarma v odletové hale, naleznete je hned vedle kavárny. Pro kuřáky je vyhrazený prostor v prvním patře u odjezdového mola.

Doprava z/na letiště a mezi ostrovy

Z letiště na hotel se můžete dopravit buď po vodě, nebo letecky.

Dhoni a rychlolodě (speed boat). Dhoni jsou menší loďky vyráběné z kokosového dřeva, slouží především pro kratší vzdálenosti. V případě, že spěcháte, využijte rychlolodě, rychlejší, ale dražší způsob dopravy. Lodě jsou k dispozici 24h denně. K molům, odkud odjíždějí lodě do hotelů vede krytá ulička. Hlavní město Male se od letiště nachází cca 1 km, takže doprava lodí trvá cca 10 minut.

Tip: V hlavním městě Male v přístavu Marine Drive, (kde Vás dovezou lodě z letiště) je možnost pronájmu Dhoni na malý výlet nebo klidně na celý den. O pronájmu se informujte v malém prodejním stánku stojícího naproti přístavu.

Veřejný trajekt (public ferry) patří mezi levnější, pomalejší, ale pravidelnou dopravu mezi letištěm Male (ostrovem Hulhule), Hulhumale, Villingili a hlavním městem Male. Trajekty jezdí denně, zhruba v 10 minutových intervalech.

 • Jízdní řád trajektů (airport ferry):
 • Z Malé na letiště
 • Každých 10 minut od 06:00 – 02:30
 • Každých 30 minut, ráno od 02:30 – 04:00
 • Každých 15 minut, ráno od 04:00 – 06:00
 • Z letiště do Malé
 • Každých 10 minut od 06:00 – 02:30
 • Každých 30 minut, ráno od 02:30 – 04:00
 • Každých 15 minut, ráno od 04:00 – 06:00
 • V pátky jezdí lodě každých 10 minut od 06:00 – 00:00

Oficiální stránky dopravy nejen z letiště, ale i na další ostrovy prostřednictvím trajektů, speed boatů, jízdní řády i ceny najdete zde – mtcc.com.mv.

Hydroplány (sea plane). Tato doprava je dražší, ale zato komfortní. Jedná se zároveň o nezapomenutelný zážitek – ze vzduchu budete mít překrásné výhledy na okolní ostrovy. Ceny se pohybují od 120 USD za osobu za jednu cestu do přibližně 500 USD (dle vzdálenosti). Doba letu se pohybuje v rozmezí 25 – 40 minut. Hydroplány létají pouze přes den od 6:00 do 17:30 h. Dopravu provozují společnosti Trans Maldivian Airways nebo Maldivian Air Taxi. Více informací o této dopravě najdete na transmaldivian.com.

Vnitrostátní letecká doprava – Maledivy mají dvě hlavní letecké společnosti a to jsou státní Maldivian Airlines a „Fly My“ Villa Air. Let z hlavního města Malé na druhý konec Malediv trvá zhruba hodinu a půl. A cenově se pohybuje podobně jako Hydroplán.

Doprava na Ostrovech

Většina ostrovů na Maledivách není delší než 8 km, takže co se týče dopravy spousta lidí využívá svých nohou. V hlavním městě Male je velká koncentrace taxikářů. Taxi vozy, jsou většinou značky Toyota se žlutou licenční známkou. Jízda taxíkem se pohybuje kolem 15 – 20 MVR. Po půlnoci si však připlatíte. Taxikáři vám mohou účtovat poplatky za zavazadla. V hlavním městě Male jezdí také veřejné autobusy (ty najdete i na Hulhumale), které jezdí každých 10 – 15 min. Zastávky najdete na každém rohu. Jízdné se platí rovnou v autobusu a pohybuje se kolem 3 MVR. Častým dopravním prostředkem po ostrovech je i kolo. Sice neexistují oficiální půjčovny kol, ale lze si jej vypůjčit ve většině hotelů. Pozor v nočních hodinách – dbejte na správné osvětlení, jinak byste mohli dostat pokutu.