Napřed přidám kapku statistických dat a několik až hororových reálií. Španělsko patří k nepostiženějším zemím, počet prokázaných případů dnes překročil 33 000, zesnulých je více než 2 000, nejhorší situace je v Madridském společenství, Katalánsku, Baskitsku a společenství La Rioja. Po celém Španělsku probíhá výstavba polních nemocnic, kongresové a výstavní centrum (IFEMA) v Madridu se proměnilo provizorní nemocnici. El Palacio de Hielo de Madrid (Ledový palác) aktuálně slouží jako márnice. Armáda dnes v domovech důchodců našla několik opuštěných nemocných lidí, a snad i mrtvé.

REALITYveŠPANĚLSKU.cz

Byty domy a další levné reality ve Španělsku, mluvíme česky.

Obrovskou chybou byly demonstrace za práva žen, které se po celé zemi konaly 8. března (MDŽ), například v Madridu se demonstrace účastnilo cca 120 000 lidí. Na madridské demonstraci se, mimo dalších tisíců lidí, nakazila také manželka španělského premiéra. A právě dnes byla s podezřením na koronavirus hospitalizována první viceprezidentka vlády, ta také v ulicích Madridu (8. března) bojovala za práva žen.U nás je situace relativně klidnější, žijeme zhruba 50 km jižně od Alicante v přímořském městě Torrevieja (provincie Alicante). Pro představu, provincie má zhruba 2 000 000 obyvatel, 603 zaznamenaných onemocnění a 50 obětí.

Jak koronavirus ovlivnil náš život a Španělsko

Opatření jsou zde velmi podobná těm v České republice, školy jsou zavřené, až do 11. dubna 2020 platí zákaz vycházení, kromě nákupů potravin, léků a podobných nezbytností. Kdo práci neztratil, chodí do ní dál. Nicméně zde všechny restrikce přišly pozdě. Kupodivu zde neplatí povinnost nosit roušku, jednoduše asi proto, že nejsou, ačkoliv lidé v ulicích roušku nosí čím dál častěji, v několika menších obchodech obsluhuje personál bez ní. Naopak platit musíme pouze bankovní kartou, jak je tohle opatření dodržováno nevím, nicméně při dnešní návštěvě lékárny platili kartou všichni.

Přestože situaci v Česku sledujeme, nevím přesně jak je to u vás, my každý večer (v 20:00) jdeme na balkóny či vykoukneme z oken a tleskáme, děkujeme tak, sestrám, lékařům a veškerému zdravotnímu personálu. Na Den otců, kousek od domu kde bydlím, si španělé uspořádali „balkonový koncert“ a vlastě i párty, prostě Španělsko, tanec a zpěv.

Co mě překvapilo, a je to vlastně stejné jako v ČR, kde jak čtu, je lyžař sprosté slovo a pořádají se hony na Pražáky (samozřejmě v nadneseném smyslu slova), tady se nenávisti těší Madriďáci. U nás v městě si hodně lidí stěžovalo, že ještě před vyhlášením zákazu vycházení, hromadně přijížděli do svých prázdninových rezidencí zde v Torrevieji, samozřejmě zjevně proto aby utekli z nejpostiženějšího regionu. Sousední Murcijský region se před nimi, bez ohledu na centrální vládu v Madridu, snažil uzavřít úplně, zda byl ale (Región de Murcia) úspěšný nevím.

Nákupy a dostupnost zboží

V obchodech jsem tady poprvé v životě viděl prázdné regály, zejména v místním řetězci Mercadona bylo před týdnem úplně vymeteno, nicméně v tomto ohledu se situace dost zlepšila a potravin či toaletního papíru je aktuálně dost. Ale například, my máme doma aktuálně jen jedno antibakteriální mýdlo na mytí rukou, a to rychle dochází, v lékárně mi dnes řekli, že antibakteriální mýdlo nemají a nabídli mi láhev obyčejného mýdla + láhev lékařského alkoholu (ať si to doma namíchám). Gumové rukavice byly, ale prodávají jen 3 páry na osobu (v supermarketech nejsou již nějakou dobu vůbec). Nicméně nutno dodat, že před supermarkety rozdávají rukavice v kterých jsme v ČR zvyklí nakupovat rohlíky či tankovat pohonné hmoty, bez nich vás dovnitř nepustí. Ústní roušky v obchodech a lékárnách nejsou vůbec, nebo alespoň jsem zatím neměl štěstí, pomohli jsme si stejně jako vy v Česku a ušili si (tedy manželka) textilní roušky.

Karanténa

Bydlíme sice v bytě, ale na střeše máme něco čemu se zde říká solárium, jak vidíte, pobyt v karanténě je díky tomu snesitelnější. Z fotografie je zřejmé, že ani počasí nám dnes nepřeje.
Španělsko

Lékárna

LékárnaPlaya Los Naufragos

Pláže byly uzavřeny ještě před vyhlášením zákazu vycházení.
pláž

Armáda

Na konci minulého týdne se v ulicích města objevila armáda.
Report z koronavirem zasaženého Španělska

Manželka šije roušky pro místní nemocnici

Report z koronavirem zasaženého Španělska

Kamarád lakýrník

Jeden z mála kdo má respirátor.
respirátor

Likvidace zásob

Kamarád který byl nucen zavřít restauraci si dovezl sudy a výčepní zařízení domů. V průběhu zákazu vycházení se věnuje likvidaci zásob.
Report z koronavirem zasaženého Španělska

Na nákup smí jen jedna osoba

Takto nás policie informuje na sociálních sítích.
Report z koronavirem zasaženého Španělska

Liduprázdné město

Liduprázdné městoLiduprázdné město

Opuštěné restaurace

 width=

Česká restaurace

Moje oblíbená, je zavřeno, jak jinak.
 width=

Humor

korona virus

Do Česka a na Slovensko tiež přeji hodně zdraví, Tom.