Ryanair tvrdí, že aktuálně zpracovává 1 000 krát více žádostí o vrácení peněz a zároveň, že na to má o 75 % méně lidí. Proto všem svým zákazníkům doporučuje voucher nebo bezplatnou změnu letu, tedy alternativy, které rezervační systém společnosti dokáže provést automaticky, alespoň dle tvrzení dopravce.Pokud vám byl z důvodu aktuální koronakrize zrušen let, dopravce nabízí tři možnosti: 1) Bezplatnou změnu termínu, 2) voucher s platností 12 měsíců, nebo 3) vrácení peněz. Jak se ovšem dočtete na webu dopravce, na vrácení peněz budete čekat týdny či měsíce.

Změna letu, žádost o vrácení peněz

Pokud byl váš let zrušen, obdržíte automaticky voucher na e-mailovou adresu uvedenou ve vaší rezervaci, tvrdí Ryanair. Ze zkušenosti vás cestovatelů vím, že se tak nestane ve všech případech. Pokud jste voucher neobdrželi, mrkněte do správy vaší rezervace zde, po přihlášení klikněte na „Spravovat cestu“. Zde naleznete minimálně nabídku: „Zažádat o refundaci / Změnit let“, jak je to s voucherem bohužel neví, nemám žádný zrušený let. Pokud víte víc, podělte se o své zkušenosti v diskuzi níže, děkuji.

Podrobnosti o voucheru

  • Pokud byl váš let zrušen, obdržíte automaticky voucher na e-mailovou adresu uvedenou ve vaší rezervaci (pokud se tak nestalo, viz text výše).
  • Voucher je na jméno cestujícího, který provedl rezervaci, je nepřenosný, ale majitel ho může využít také pro spolucestující osoby zahrnuté v jedné rezervaci.
  • Voucher má platnost 12, měsíců a nelze prodloužit, pokud ho ovšem nevyužijete, můžete zažádat o vrácení peněz.
  • Pokud je částka za rezervaci nižší než hodnota voucheru, můžete zbylou částku využít na další let.
  • Voucher lze uplatnit pouze ve měně ve které proběhla původní rezervace.
  • Pokud jste let rezervovali u prostředníka (mimo web dopravce) a prostředník let nerezervoval na váš e-mail, kontaktujte prostředníka.
  • Voucher lze uplatnit na platbu za letenky, zavazadla, sedadla, přednostní nástup a pojištění, ne za půjčení auta a ubytování.
  • Stejné podmínky jsou u společnosti Laudamotion a Malta Air, voucher Ryanairu platí také na lety společnosti Laudamotion a Malta Air, také ovšem naopak.
  • Společnost Ryanair si vyhrazuje právo tyto podmínky změnit, zákazníky bude o případných změnách písemně informovat.

Zdroj, Ryanair.com.