Srí Lanka/Šrí Lanka se nachází v jihovýchodní Asii u jižního cípu Indie na ostrově Cejlon. Až do roku 1972 se tento stát jmenoval oficiálně rovněž Cejlon. Srí Lanka má 20 242 000 obyvatel a administrativně se dělí na 9 provincií. Na východ od Srí Lanky leží Bengálský záliv, na jihu je Indický Oceán a od Indie jí odděluje úžina Palk. Srí Lanka je od roku 1948 členskou zemí Commonwealthu.

Režim vstupu – Každý návštěvník se musí prokázat pasem (s platností min. ještě 180 dnů). Sri Lanka pobyt cizinců (do 30 dnů) zpoplatňuje. Každý zájemce se musí před odletem elektronicky registrovat na www.eta.gov.lk (ETA=Electronic Travel Authorization) a zaplatit 30 USD (platební kartou), přičemž zaplatit lze také až po příletu (35 USD). Od poplatku jsou osvobozeny děti do 12 let.

Prodloužení pobytu provádí po předchozí registraci u Aliens Bureau, Ground Floor, New Secretariat Building, Colombo srílanský imigrační úřad Depatment of Immigration and Emmigration, Galle Buck Road, Colombo, Tel: 00-941-429851. Doplňující informace získáte na velvyslanectví Srí Lanky, nejbližší se nachází ve Vídni: Tel: +43-1-5037988, fax: +43-1-5037993, email: [email protected].

Místní měnou je šrílanská rupie (LKR), ta má 100 centů. Dolary, eura a libry lze směnit bez problémů. Ve větších obchodech a hotelích je běžná i úhrada platební kartou. Vybírat hotovost lze v bankomatech, které jsou běžně dostupné.

Hlavním městem je Šrí Džajavardanapura Kotte s počtem 115 826 obyvatel, sídlí zde také parlament. Největším městem a komerčním střediskem je však město Kolombo s 600 000 lidmi. Důležité postavení má také město Kandy v centrální vrchovině, které bylo v minulosti sídlem Sinhálských králů. Velký význam má zejména proto, že podle legendy je v Chrámu Zlatého zubu uložen zub Buddhy Gautamy. Vyhledávaným místem je také přístavní město Galle zapsané na Seznamu světového dědictví UNESCO nebo Nuwara Eliya (centrum produkce a prodeje čaje). Kromě zemědělství je na Srí Lance významný také rybolov, potravinářský a textilní průmysl.

Posvátným místem je vrchol hory Srí Pada (Adam´s Peak) ve výšce 2 224 m n. m, ve skále je otisk ve tvaru chodidla a místní lidé tuto pozoruhodnost navštěvují minimálně jednou za rok. Křesťané věří, že stopa pochází od Adama, budhisté od Buddhy, hinduisté od Kršny a muslimové přičítají původ Alláhovi. Thérávádových buddhistů je v zemi nejvíce – 70 %, 15 % populace věří v hinduismus, 7,5% praktikuje islám a 7,5 % je křesťanů. Nejvyšší bod Srí Lanky je na hoře Pidurutalagala ve výšce 2524 m n. m.

Na ostrově se v minulosti vystřídali od jeho objevení v roce 1505 napřed Portugalci, v 17. století převzali správu Nizozemci a na přelomu 18. a 19. století ostrov kompletně zkolonizovali Britové. V roce 1948 byla v zemi vyhlášena nezávislost a na povrch se začaly dostávat rozpory mezi majoritními Sinhálci a minoritními Tamily. V roce 1983 začala občanská válka, která skončila až v roce 2009, dodnes je navíc mezi oběma etniky napjatý vztah. Úředním a zároveň národním jazykem je sinhálština, druhým národním jazykem je tamilština.

Ubytování na Srí Lance všech kategorií a cen nabízí server Booking.com.

Levné letenky naleznete pod tímto odkazem.