Mrak sopečného popela ze sopky pod islandským ledovcem Eyjafjallajökull stále výrazně komplikuje letecký provoz celé Evropy. Letecký provoz nad ČR je uzavřen již třetí den a bude uzavřen minimálně do dnešního poledne.

KLM vyzkoušela dva stroje Boeing 737-800 nad nizozemským územím ve výšce deseti kilometrů, ale i v 13 kilometrech a dalších letových hladinách. „Nenašli jsme nic mimořádného, ani během letu, ani během první inspekce na zemi,“ uvedl šéf KLM Peter Hartman.

Lufthansa uskutečnila lety deseti strojů z Mnichova do Frankfurtu nad Mohanem, převážně v letové hladině 3 a 8 kilometrů. „Všechny letouny byly po přistání ve Frankfurtu zkontrolovány, ale nenašli jsme žádné poškození na oknech kokpitu ani na trupu a žádný dopad na motory,“ oznámil mluvčí Lufthansy Aage Dünhaupt.

Podobné zkušební lety provedli včera i Finové. Do vzdušného prostoru Finska nechali vzlétnout stíhačky F-18 Hornet. Stíhačka se ovšem dostala do nesnází ihned poté, co prolétla mrakem sopečného prachu, prach zablokoval systém sání vzduchu, nicméně stíhačka přistála bezpečně.