Zatímco ještě před pár lety bylo půjčení auta při zahraniční dovolené drahý luxus, dnes jde o oblíbený trend. S rostoucí poptávkou a nabídkou klesly i ceny půjčovného. Rozdíly v kvalitě poskytovaných služeb jsou ale značné. Na co si dát pozor a jak se vyhnout nepříjemnostem?

Byť se při prohledání internetu může zdát, že je odvětví pronájmu aut plné záludností a podvodníků, opak je pravdou. Stačí si dát pozor na pár věcí, které jsou obvykle obsaženy ve smlouvě. Se stoupající oblibou půjčování aut také vzniklo mnoho nezávislých společností, které nabízí pojistnou ochranu zákazníků autopůjčoven.

Hodnocení vybraných půjčoven v evropských destinací zveřejňuje každoročně na svých stránkách německý autoklub ADAC. V testu samozřejmě nejsou ani zdaleka zahrnuty všechny půjčovny, dá se ale obecně říci, že lépe z něho vychází pobočky mezinárodních sítí půjčoven, než malé lokální provozovny.

Výběr půjčovny

Pokud víte předem, že během dovolené budete chtít cestovat půjčeným vozem, je na místě si prohlédnout nabídku předem. Online rezervací můžete navíc ušetřit nemalé peníze, zejména v zámořských destinacích. Při výběru je dobré se zaměřit mimo jiné i na následující čtyři aspekty, které mohou nakonec značně zahýbat cenou na první pohled nejvýhodnější nabídky.

Palivo
Již při rezervaci auta je dobré dát si pozor, jakou formou je hrazeno palivo v nádrži auta. V zásadě existují dva způsoby:

  • 1) auto přebírá zákazník s plnou nádrží, s tou ji také vrací
  • 2) auto přebírá zákazník s plnou nádrží, vrací jej s prázdnou
  • 3) při půjčení je třeba zaplatit si plnou nádrž

V prvním případě si mohou půjčovny účtovat poplatek za chybějící palivo, často s dosti nadsazenou cenou. Naopak pokud je ve smlouvě uvedeno, že zákazník vrací auto s prázdnou nádrží, žádnou kompenzaci za přebytečné palivo nečekejte. Třetí situace je na pováženou, často je totiž cena paliva v půjčovně o dost vyšší, než u benzinové pumpy. Pokud navíc chcete auto pouze na krátkou dobu a nádrž neprojedete, uděláte radost majiteli půjčovny. A to nechcete.

Doplňkové služby
Plánujete cestovat s dítětem a potřebujete dětskou autosedačku? Před uzavřením rezervace si raději zjistěte, jaký je poplatek za její půjčení. Může se totiž stát, že příplatek přesáhne cenu sedačky v obchodě. Stejný případ je GPS navigace, kterou se půjčovny často snaží zákazníkům vnutit. “Smlouvy často obsahují části psané malým písmem, které se snadno přehlédnou,” upozorňuje tiskový mluvčí Ústředního automotoklubu ČR Petr Vomáčka. Paleta dodatků, které mohou být ve smlouvě úmyslně skryty, je velmi široká “Mezi méně časté patří poplatek za najeté kilometry nebo náklady na čištění. Motoristé by si také měli dát pozor na případná doplňková pojištění, která jsou zahrnuta v ceně, ale je možno je odmítnout a tím výrazně snížit cenu půjčovného,” dodává Vomáčka.

Mládežnický příplatek
Pokud patříte mezi řidiče ve věku do šestadvaceti let, dejte si pozor na navýšení ceny. Po započítání příplatku se nemusí původně nejlevnější nabídka vyplatit.

Platba předem
Poplatek za rezervaci si každá půjčovna účtuje jinak. Zatímco někteří pronajímatelé mohou vyžadovat zaplacení plné částky už při online objednání, u jiných je rezervace zdarma a plnou částku zaplatíte až při převzetí vozu. To se může vyplatit zejména v případě, že změníte plán cesty.

Kontrola na místě

Ať už jste si vůz rezervovali přes internet nebo jste do půjčovny přišli “na blind,” je ve vašem zájmu věnovat pozornost stavu vozu, všem podepisovaným dokumentům a dodatečným ustanovením. Pár minut času vám v případě problému ušetří mnoho starostí i peněz. Samozřejmostí by mělo být prostudování silničních pravidel v zemi, do které míříte.

Online rezervace
Na internetu je k nalezení bezpočet webových stránek nabízejících porovnání cen jednotlivých půjčoven ve vámi zvolené destinaci. Obvykle se jedná o zprostředkovatele služeb, veškerá pravidla tedy určuje koncový pronajímatel. Výhoda porovnávačů spočívá kromě úspory času také v přehledně vypsaných základních podmínkách pronájmu, takže je zákazník nemusí luštit z cizojazyčných stránek jednotlivých autopůjčoven. I přesto si ale při konečném podpisu smlouvu na místě pro jistotu přečtěte. Vyhledávačů je mnoho, například www.rentalcars.com nabízí širokou nabídku půjčoven po celém světě, navíc je celý v češtině a nabízí telefonickou linku zdarma. Při online rezervaci je třeba disponovat embosovanou platební kartou, která je vedena na jméno toho, kdo smlouvu uzavírá.

Technický stav vozu
Kontrola základních funkcí auta (světla, blinkry, brzdy,..) by měla být samozřejmostí. Abyste se vyhnuli nepříjemnostem, je dobré společně s pracovníkem půjčovny zapsat do protokolu všechny kosmetické vady interiéru i exteriéru vozu. Kdyby si chtěl pronajímatel nárokovat náhradu škody, kterou jste nezpůsobili, stačí mu zamávat podepsaným seznamem nedostatků před nosem. Dejte také pozor, aby ve voze byla veškerá výbava, kterou předepisují místní zákony (trojúhelník, lékárnička,…). Případnou pokutu byste asi po půjčovně těžko vymáhali. Zejména u menších půjčoven v turistických letoviscích je nutné dát na zdravý rozum. Pokud se vám zaměstnanec provozovny snaží vnutit otlučený vrak s vůlemi v řízení a olejovou skvrnou pod motorem, něco asi nebude v pořádku.

Podpis smlouvy
Při podpisu smlouvy si pečlivě přečtěte celé její znění, svou pozornost zaměřte na pojištění, které je vám v rámci půjčovného poskytnuto. Pokud objednáváte pronájem přes internet, měly by být všechny podmínky k dispozici i tam. Pokud nejsou, využijte služby jiné půjčovny. Vše, na čem se s pracovníkem půjčovny dohodnete, vyžadujte písemně. Ideálně v jazyku, kterému rozumíte. “V případě, že nějaké části smlouvy zákazník nerozumí, měl by si jej nechat přeložit do jemu srozumitelného jazyka. Pokud to půjčovna neumožňuje, raději by měl zvolit jinou,” poznamenal Vomáčka.

Pojištění

Pojištění odpovědnosti za škodu, kterou na voze způsobíte vy nebo kdokoliv jiný během pronájmu, je asi nejpalčivějším problémem půjčoven. Podmínky jsou u každého poskytovatele jiné a vyznat se v nich je bez pardonu očistec. V drtivé většině případů platí, že na základní pojistku, zahrnutou v ceně půjčovného, se spoléhat nedá. Pokud chcete mít při cestě klid, je dobré si připlatit za dodatečnou ochranu. Krátkodobé pojištění odpovědnosti za půjčené vozidlo ale pojišťovny běžně nenabízí. V drtivé většině případů vám nepomůže ani cestovní pojištění s připojištěním odpovědnosti za způsobenou škodu. V jeho pravidlech totiž takřka všechny pojišťovny krytí škody půjčeném na autě vylučují. Dodatečnou pojistku obvykle poskytují samotné půjčovny, jejich cena i podmínky se ale značně různí. Mezi cestovateli je velmi oblíbené online pojištění pro pronajaté vozy insuremyrentalcar.com. U připojištění je zásadní výše spoluúčasti, plnění a druhy škod, na které se vztahuje.

Přehled zkratek základních typů pojistek:
CDW Collision Damage Waiver – základní havarijní pojištění
FDW Full Damage Waiver – (někdy označeno jako FCDW) kompletní havarijní pojištění (většinou nezahrnuje pojištění podvozku a kol
Super CDW Full Damage Waiver – kompletní havarijní pojištění, zahrnuje pojištění podvozku, kol a zrcátek
ALI/LIS Additional Liability Insurance/ Liability Insurance Supplement – dodatečné pojištění odpovědnosti s navýšeným plněním
LDW Loss Damage Waiver – zvýšení plnění v případě nehody či krádeže, obvykle plně bez spoluúčasti pojištěnce
PAI PAI Personal Accident Insurance pojištění pro případ úrazu či smrti
PEC/PEP Personal Effects Coverage/Personal Effects Protection – pojištění osobních věcí
PERSPRO/ CCP Carefree Personal Protection – osobní pojištění zranění a zavazadel, zvýšený limit pro léčebné výlohy
UMP Uninsured Motorist Protection – ochrana proti škodě způsobenou řidiči, kteří nejsou pojištěni, nebo od nehody ujedou
TP/ THW pojištění proti krádeži se spoluúčastí
STP pojištění proti krádeži se sníženou nebo žádnou spoluúčastí

Doporučujeme, nejlevnější povinné ručení vozidel. Porovnání cen všech českých pojišťoven, které nabízí pojištění vozidel.

Online rezervace

Na internetu je k nalezení bezpočet webových stránek nabízejících porovnání cen jednotlivých půjčoven ve vámi zvolené destinaci. Obvykle se jedná o zprostředkovatele služeb, veškerá pravidla tedy určuje koncový pronajímatel. Výhoda porovnávačů spočívá kromě úspory času při hledání půjčoven také v tom, že jsou v nich přehledně vypsány základní podmínky pronájmu, takže je zákazník nemusí luštit z obchodních podmínek jednotlivých autopůjčoven. I přesto si ale při konečném podpisu smlouvy na místě pro jistotu přečtěte. Vyhledávačů je mnoho, například www.rentalcars.com nabízí širokou nabídku půjčoven po celém světě, navíc je celý v češtině a nabízí telefonickou linku zdarma. Při online rezervaci je třeba disponovat embosovanou platební kartou, která je vedena na jméno toho, kdo smlouvu uzavírá.

Věnovat několik minut výše zmíněným drobnostem může znamenat úsporu nervů a peněz v případě nenadálých událostí. Pak už nic nebrání tomu, abyste s nově půjčeným autem vyrazili třeba na romantickou vyjížďku po pobřeží. Šťastnou cestu!

Článek v formátu PDF (390 kB například ke stažení do mobilu či tabletu).