Americký prezident Donald Trump ohlásil 30denní zákaz veškerých cest do Spojených států z Evropy, s výjimkou Velké Británie. Omezení, které má zpomalit šíření nového koronaviru SARS-CoV-2 v USA, bude platit půlnoci z pátku 13. března na sobotu 14. března 2020.

Podle amerického ministerstva vnitra se opatření týká všech lidí, kteří se v posledních 14 dnech pohybovali na území států Evropské unie vyskytujících se v schengenském prostoru. Američtí občané dostanou na návrat vymezeno 48 hodin.

Zejména to zda se opatření týká jen zemí Schengenu, EU nebo všech zemí Evropy, vyjma Velké Británie, budeme v průběhu dnešního dne (čtvrtka 12. března 2020) zpřesňovat.

Aktualizace

7:20 h. Podle agentury Reuters se opatření netýká amerických občanů a jejich nejbližších příbuzných a trvale usazených osob v USA.

7:20 h. Opatření se má týkat 26 evropských zemí.

10:45 h. Dle vyjádření Velvyslanectví České republiky ve Washingtonu, se opatření týká zemí schengenského prostoru, konkrétně: Belgie, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Island, Itálie, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko a Švýcarsko.

10:45 h. Vyjádření Velvyslanectví České republiky ve Washingtonu. „Dne 11. 3. 2020 rozhodl prezident Trump, že s účinnosti od pátku 13. Března od 23:59 nebude vstup na území USA povolen cizincům, kteří v posledních 14 dnech pobývali na území schengenu. Problém může být i s návratem do ČR kvůli rušeným letům! Buďte ve spojení se svým dopravcem!“

 width=