Chcete poznat Londýn trochu jinak než drtivá většina návštěvníků britské metropole? Pokud ano čtěte dál, připravil jsme pro vás několik zajímavých tipů.

Doprava zdarma, nebo se slevou. V Londýně funguje systém bezplatného půjčování kol na krátké vzdálenosti, najdete zde více než 400 půjčoven s více než 6 000 koly které si můžete na jednom místě půjčit a na dalším zase odevzdat. Zapůjčení ovšem bude bezplatné pouze v případě, že nebude delší než 30 minut. Za jízdu od 30 do 60 minut zaplatíte libru a poté cena strmě stoupá. S elektronickou kartu Oyster, je městecká doprava levnější než při platbě hotově. Náklady na dopravu po Londýně, můžete snížit také pomocí London Passu.

kola londyn

Muzea zdarma. Podle staré tradice, která měla za cíl zpřístupnit sbírky všem obyvatelům země bez ohledu na jejich postavení, se za vstup do muzeí a galerií neplatí. Zdarma je velkolepé Britské muzeum, Národní galerie, Tate Britain, Tate Modern, Londýnské muzeum, Přírodovědecké muzeum, muzeum designu Victoria, Albert muzeum i Muzeum námořnictví.

Ojedinělá show probíhá v galerii Tate Britain, kde každý první pátek v měsíci, ve významné galerii koncertuje živá kapela, rozlévá se tu pivo či víno a návštěvníci se při sledování obrazů báječně baví. Vstup je zdarma, pití se ale platí, sklenička vína vyjde cca na dvě libry, přičemž první pátek v měsíci je otevřeno až do půlnoci.

Shampan

Restaurace. V Londýně si samozřejmě musíte dát tradiční fish&chips, ovšem Londýňané, na sobotní či nedělní oběd, jezdí do uličky Brick Lane nedaleko East Endu, kde před „nedávnem“ řádil Jack Rozparovač. Dnes zde ovšem naleznete desítky bangladéšských, pákistánských a indických restaurací v nichž se báječně vaří. Vyzkoušejte třeba hospůdku The Shampan, kde podávají specialitu, jehněčí se zeleným chilli a koriandrem.