S nízkonákladovými aeroliniemi a na krátkých linkách také s některými tradičními leteckými dopravci, budete cestovat nejlevněji pouze v případě, že se spokojíte pouze s příručním zavazadlem, v takovém případě ovšem musíte dávat pozor nejen na rozměr a váhu zavazadla, ale také na jeho obsah.

Kabinové zavazadlo – tekutiny a zakázané předměty

Obsah kabinového zavazadla kontrolují bezpečnostní pracovníci letišť a proto se vám může stát, že někde vás do letadla pustí například s příručním zavazadlem obsahujícím stanové hůlky a na jiném letišti je budete muset vyhodit.

  • Tekutiny, gely a krémy musí být v obalu o maximálním objemu 100 ml
  • Všechny obaly s tekutinami se musí vejít do průhledného, uzavíratelného plastového sáčku o maximálním objemu 1 litr a rozměrech 20×20 cm
  • Plastový sáček je třeba předložit při bezpečnostní prohlídce samostatně
  • Plastový sáček je před bezpečností kontrolou většinou k dispozici zdarma

Dětská výživa a tekutiny pro děti: Cestující s dětmi si mohou na palubu vzít dětskou výživu a pití „čajíček, jupíka“ a podobně.

Tekutiny zakoupené za bezpečnostní kontrolou: Množství i objem tekutin, gelů a krémů není omezen v případě, že tyto jsou zakoupeny za bezpečnostní kontrolou, ovšem pozor zaměstnanci letecké společnosti by mohli trvat na tom, že po dobu nástupu do letadla budou uschovány v kabinovém zavazadle.

Zakázané předměty: Mezi zakázané předměty patří nejen zbraně a nože, ale například i pilníček na nehty, či nůžky, tedy ostré předměty vůbec. Kompletní seznam zakázaných předmětů naleznete pod tímto odkazem.

Velikost a váha kabinového zavazadla

Velikost a rozměry kabinového zavazadla se u jednotlivých dopravců liší, přičemž každý dopravce maximální rozměry a váhu uvádí na webových stránkách.

  • Kabinové zavazadla – vybrané nízkonákladové aerolinie / přeprava zdarma:
  • easyJet: rozměry 56x45x25 cm, bez váhového limitu
  • Ryanair: 40x25x20 cm, pokud si chcete vzít druhé (větší) zavazadlo, je potřeba si přikoupit Priority Boarding za 180 Kč
  • Jet2.com: rozměry 56x45x25 cm, max. 10 kg
  • AirAsia: rozměry 56x36x23 cm, max. 7 kg + 1 notebook, nebo kabelka (náhled)
  • Wizzair: rozměry 40x30x20 cm, pokud si chcete vzít druhé (větší) zavazadlo, je potřeba si přikoupit Wizz Priority za €5

Doporučení Mezinárodní asociace leteckých přepravců (IATA): Zavazadlo by nemělo překročit 56 cm na délku, 46 cm na šířku a 25 cm do hloubky, přičemž součet těchto tří rozměrů nemá přesáhnout 110 cm (56 + 46 + 25 = 127 cm), do rozměrů je nutné započíst například kolečka a podobné součásti zavazadla.

Může se hodit

Kde zakoupit kabinové zavazadlo: Širokou nabídku kabinových zavazadel a zajímavé ceny naleznete například na německém Amazonu.

Nestačí vám palubní zavazadlo?