Nádherná nejjižnější část Francie – Pyrenées Orientales, neobjevený kus této fascinující země mezi mořem a horami, který tě nadchne. Autorka: Markéta Bohatá z uzijsidovolenou.cz.

I. část

Žiji v tomto regionu už čtvrtým rokem a musím ti o něm povyprávět a nejlépe tě tady provést! Hodně lidí vyhledává pobyty ve Francii, ale většinou se zaměřují jen na Paříž, Provence, Normandii nebo Azurové pobřeží. Málokdo ale tuší, co se skrývá úplně na jihu, těsně u španělských hranic. Náš region Pyrénées Orientales je úžasným překvapením pro každého, kdo sem zavítá, a navíc je zde spoustu míst, která nejsou zdaleka tak „profláknutá“, jako je tomu ve výše zmíněných regionech. Pokud miluješ rozmanitou přírodu, zaručuji ti, že se ti tady bude moc líbit. Najdou si zde své i ti, kteří jdou po historii, ale i váleči u moře nebo milovníci hor. Odevšud z regionu spatříš majestátní horu Canigou, která je vstupní bránou do Pyrenejí. Měří 2784 m.n.m a svými zasněženými vrcholky fascinuje už z dálky. Vidět ji můžeš dokonce i z pláže od moře.

HoryOblast byla v minulosti součástí Katalánska, jsou zde tedy vidět všude jejich vlajky, tradice, pokrmy a někde i školy, kde se mluví jejich jazykem. Katalánsky mluví ale už jen menšina, na rozdíl od španělské části Katalánska. Díky tomu, že byl region v historii součástí Španělska, narazíte tady na rozdílnou architekturu a na vrcholku téměř každého většího kopce jsou zříceniny strážních pevností hlídající hranice a moře. Takže o kulturní památky tady není nouze.

Oblast byla v minulosti součástí Katalánska

Kraj je velmi bohatý na produkci ovoce a zeleniny, proto všude uvidíš sady, skleníky a především také nekonečné vinice. To vše pak prodávají na místních oblíbených trzích ve vesnicích a městech, kam tě také zavezu. Protože místní meruňky a broskve musíš ochutnat! To samé platí i pro čerstvé ryby a mořské plody. Milovníci těchto jídel tady budou nadšení, a to se týká i cen. Například jedna velká čerstvá ústřice přímo od pěstitelů stojí méně než jedno euro. Ti, co mají rádi víno jistě potěší možnost degustace zdarma ve vinařstvích, někdy přímo i v zámcích, či uprostřed vinic. Jako průvodkyně i asistuji při překládání degustací na výletech po regionu. Zavážím klienty do krásných vinařství, ale také i například na degustace ústřic do přístavních restaurací. Jednoduše chci, aby klienti poznali tento region se vším všudy a odnesli si i gurmánské zážitky.

Dechberoucí krajina, kaňony a rozmanité pobřeží

Pobřeží

Pyrénées Orientales je o neskutečně krásné přírodě – najdeš zde moře, jezera, široké dlouhé písčité pláže, mořské útesy se schovanými plážemi, hory ideální i pro lyžování, kopce poseté vinicemi, parky, zajímavé skály, kaňony s možností koupání v průzračné vodě, vodopády a spoustu dalšího. Kouzlo tomuto místu dodává celoročně zelená a barevná vegetace, všudypřítomné kaktusy, spoustu květin a ovocných stromů, olivovníky a keře voňavého rozmarýnu.

Region je skvělý pro lehké i náročnější procházky v přírodě. Jednou z nejhezčích je procházka na útesech po značené turistické stezce v přírodní oblasti Paulilles. Mineš dvě větší pláže a během chůze po stezce se můžeš vykoupat na jedné z několika menších plážiček schovaných mezi skalami. Cílem je maják na Cap Bear, ze kterého je krásný pohled na celou oblast posetou vinicemi, moře a útesy. K majáku můžeš dojet i autem a doporučuji projít si na mořském výběžku i zbytky podzemních bunkrů, postavené za druhé světové války.

MajákVelmi zajímavé jsou skalní varhanovité útvary Les Orgues, kterým se říká také pohádkové komíny. Menší sympatický park nabízí nádherné pohledy na jedinečné skály s pozadím zasněžených Pyrenejí.

Skály

Pobřežní část Pyrenées Orientales je jedna obrovská vinice a je zde spoustu možností, kde se projít nádhernou přírodou a kochat se krajinou shora. Doporučuji si zajet k městečku Maury a zatoulat se mezi vinicemi na kopcích. Když se odtud vydáš nahoru po klidné silnici směrem do roztomilé vesničky Cucugnan, uvidíš překrásný výhled na vinice, nedaleký hrad Queribus, kopce a i do Pyrenejí. Tady se rozhodně musíš zastavit. Říkám tomu druhá neobjevená „Provence“, jelikož tady nenarazíš na žádné davy turistů po celý rok. Dokonce si tvrdím říct, že to tady je hezčí, než v Provence, kterou jsem projela celou. A tvrdí to i další lidé, kteří znají Francii.

Krajina jižní Francie

Pokud příroda je to, co vyhledáváš, pak tě jistě osloví větší počet kaňonů, které zde můžeš navštívit. V každém z nich protéká říčka, která formuje impozantní okolní skály a vytváří mnoho přírodních kamenných jezírek, ve kterých se dá provozovat canyoning. Některé kaňony jsou velmi vysoké a chodí se v polovině skal, některými jdeš dole přímo podél řeky. Výborný na koupání je kaňon u města Tautavel – Les Gorges du Gouleyrous, kde je přímo u kaňonu vytvořilo jezero s průzračnou vodou a můžeš plavat i dovnitř kaňonu mezi skalami.

Kaňon mezi skalami

No a vyznavači lezení po skalách si tady jistě užijí ideální podmínky, ještě k tomu v unikátním prostředí. To platí obecně o tomto regionu a jsem schopna zavést klienty i do neplacených skrytých jeskyní schovaných v přírodě, vhodně připravených pro horolezce.

tajné jeskyněPyrenées Orientales

O mně a Užij si Dovolenou

autorka

Moje jméno je Markéta Bohatá a založila jsem firmu Užij si Dovolenou, jejíž název mluví sám za sebe. Můj příběh je ve zkratce takový, že jsem jednoho dne všeho nechala, sbalila se a vydala původně na pár měsíců do jižní Francie se zapomenutou francouzštinou ještě ze školy. Jenže se mi zalíbilo tady natolik, že jsem se naučila rychle jazyk a zůstala. Až přijedete, pochopíte proč. Své nadšení pro tento krásný region Pyrénées – Orientales sdílím se svými klienty – Čechy, které tady provádím na soukromých výletech po individuálních skupinkách v rámci projektu Užij si Dovolenou. Také jim pomáhám s výběrem termínu, letenek a ubytování, které dokážu zajistit i u českých majitelů u moře. Ukážu Vám místa, která znají jen místní a kam se jen tak nedostanete. Pečuji o své klienty jako o rodinu a povídáme si jako přátelé. Protože chci, aby se každý můj klient odsud vracel nadšený. Těším se i na Vás! Všechny informace jsou na uzijsidovolenou.cz. Sleduj mě i na Facebooku.

Další díl: Malebná středověká městečka a hrady v tomto krásném regionu.