Nádherná nejjižnější část Francie – Pyrénées Orientales – neobjevený kus této fascinující země plný historických památek a středověkých měst, který tě nadchne. Autorka: Markéta Bohatá z uzijsidovolenou.cz.

II. část

V mém prvním článku jsem ti ukázala, jak krásnou přírodu a unikátní místa tady najdeš. A dnes se podíváme také na úchvatné historické památky a městečka tohoto a vedlejšího regionu, které rozhodně musíš navštívit. Připrav si pohodlné boty a foťák. Bude totiž na co koukat. Z výletů se mnou se budeš vracet nadšený, to ti zaručuji.

Hrad Francie, Pyrenées Orientales

Kamenné vesničky a Carcassonne

Nejen krajina tě tady okouzlí. V Pyrénées Orientales je spoustu kamenných středověkých vesniček, některé patří i mezi ty nejkrásnější z celé Francie. Kompletní seznam top nejhezčích vesnic najdeš zde. V regionu jsou tři opravdu autentické, řadící se do tohoto seznamu: Eus, Castelnou a Villefranche de Conflent.

Vesnice Eus se blíží k Pyrenejím a její domečky jsou vyskládané do kopce, stejně jako v jedné z nejznámějších vesniček Provence – Gordes. Rozdíl je ale v tom, že tady nenajdeš masy turistů. Ticho, výhled do hor, úzké kamenné uličky, kostelík, malé baráčky a květiny v oknech působí uklidňujícím dojmem. Z terasy kavárny Café El Lluert se ti naskytne úžasný pohled na zvedající se Pyreneje, Canigou a krajinu plnou sadů a vinic. 


Druhá zmiňovaná vesnice Castelnou, která se nachází 10 minut od Perpignanu, je jako poklad uprostřed hor a lesů, v klidné přírodě, kde nic, tu nic. Nevidíte z ní na žádná jiná města, jen do přírody. Najdete tady impozantní hrad, kostelík, kavárny a restaurace. Ovšem bez mraků turistů, což je úžasné. Pořádají se zde tématické trhy v doprovodu se středověkým programem. 


No a třetí opevněná vesnice Villefranche de Conflent, se kterou se spojují pověsti o čarodějnicích, které žily v nedaleké jeskyni, dokonce patří jako pevnost díky propracovanému obrannému systému mezi památky UNESCO.

Největší pýchou jižní Francie mezi středověkými městečky je Carcassonne s neskutečně pestrou historií. Uchvátí tě, jak dokonale je zrekonstruovaný a kouzelný. A zachová v tobě dojem, že jeho historie stále žije. Je to místo, které ti rozhodně doporučuji navštívit. Za dvojitými tříkilometrovými hradbami najdeš hrad, amfiteátr, baziliku, kamenné uličky se stylovými obchody a restauracemi, a především se přeneseš do pohádky, ze které se ti nebude chtít odejít.

CarcassonnePyreneje Francie

Katarské hrady

Pokud máš rád/a hrady a k tomu výhledy, doporučuji se zajet podívat na hrad Peyrepertuse. Tato třista metrů dlouhá zřícenina hradu má několik částí a je tak dobře zakomponovaná do skály, na které stojí, že zdola není skoro rozpoznatelná. Odsud je nezapomenutelný výlet do ničím nerušené přírody a prohlídka celého hradu ti zabere více jak hodinu, takže je rozhodně co probádat. Po cestě na hrad jsou i dvě sympatické kavárničky s občerstvením zasazené doslova pod stromy. A hned kousek vedle krásný kaňon na koupání, kam tě zavezu také na svých výletech. V okolí jsou i další katarské hrady, jako je Quéribus, Aguilar, které si určitě také prohlédni, pokud ti zbyde čas.

Francie

Kláštery

V Pyrénées Orientales a okolí je spoustu opatství tzv. abbey, ovšem nejkrásnější je to, které se nachází na úpatí hory Canigou, schované v přírodě a v oáze naprostého klidu – Saint Martin du Canigou. Musíš si k němu vyšlápnout asi 30 minut strmým kopcem, ale už to prostředí samotné cesty stojí za to. Starají se tady o to mniši, kteří zde i žijí a tištěného průvodce si můžeš půjčit i v češtině, což je ve Francii zázrak. No a hned ve vedlejším regionu Aude najdeš i další moc hezký klášter Fontfroide.

Přímořská městečka

Krásná přímořská městečka

Za nejkrásnější přímořské městečko se tady považuje jednoznačně Collioure, kam se opravdu každý rád vrací i po několikáté. Kamenné městečko nabízí hned několik věcí najednou – členitou promenádu kolem hradu, kamenného majáku s kostelem, vedoucí až na výběžek do moře, ze kterého je nejlepší výhled na celé městečko. Jsou zde tři menší pláže, centrum s roztomilými uličkami, obchůdky, restaurace a nedaleko centra se můžete vyšplhat olivovým sadem až k dřevěnému větrnému mlýnu nebo ke strážní věži, odkud je krásný pohled na Collioure a pobřeží. To vše je zasazeno pod kopci plných vinic, takže výsledný pocit je opravdu jedinečný. Je to kouzelné místo a oblast kolem Collioure, spolu s mnoha schovanými plážemi, považuji za jednu z nejkrásnějších. Takže tady se na výletě se mnou dostanete i na místa, která se v turistických průvodcích neuvádějí.

O mně

Moje jméno je Markéta Bohatá a založila jsem Užij si Dovolenou, jejíž název mluví sám za sebe. Před čtyřmi lety jsem se sbalila a vydala původně na pár měsíců do jižní Francie se zapomenutou francouzštinou ještě ze školy. Jenže se mi zalíbilo tady natolik, že jsem se naučila rychle jazyk a zůstala. Až přijedeš, pochopíš proč. Své nadšení pro tento krásný region Pyrénées Orientales sdílím se svými klienty – Čechy, které tady provádím na soukromých výletech v rámci projektu Užij si Dovolenou. Také jim pomáhám s výběrem termínu, letenek a ubytování, které dokážu zajistit i u českých majitelů u moře.

krásy jižní Francie

Ukážu ti místa, která znají jen místní a kam se jen tak nedostaneš. Pečuji o své klienty jako o rodinu a povídáme si jako přátelé. Protože chci, aby se každý můj klient odsud vracel nadšený. Těším se i na tebe! Všechny informace jsou na www.uzijsidovolenou.cz. Sleduj mě i na Facebooku.