Ministerstvo zahraničních věcí ČR repatriovalo téměř 4 500 českých občanů, přičemž se jedná o největší akci svého druhu v českých dějinách. V tuto chvíli MZV registruje méně než 2 500 žádostí českých občanů o repatriaci do vlasti. Vzhledem k tomuto počtu jsou v plánu už jen lety do oblastí s vyšším počtem uvízlých Čechů, probíhat by měly do Velikonoc. Menším skupinám uvízlých Čechů zajišťuje MZV místa v letadlech, která vysílají další členské státy EU.

V tuto chvíli MZV plánuje vyslat ještě tři repatriační letadla, a to do těchto destinací:

1. Austrálie a oba hlavní ostrovy Nového Zélandu – zde je asi 350 uvízlých Čechů v nouzi, v tuto chvíli je podepsána smlouva s aerolinkami, let proběhne v příštím týdnu, protože tamní úřady potřebují několik dní na vyřízení předjednané žádosti.

2. Bali – cca 120 uvízlých Čechů, odlet proběhne 7. nebo 8. dubna.

3. Srí Lanka a Nepál – celkem asi 100 občanů ČR, odlet proběhne 4. dubna.

V případě zásadního zhoršení situace v některém ze států, kde ještě Češi v nouzi nacházejí, nebo v případě žádosti o vypravení společného unijního letu, je MZV připraveno operativně reagovat.

Repatriace dosud probíhá pro občany zdarma, je hrazena ze státního rozpočtu ČR a z fondů Evropské unie. Výjimku bude tvořit let do Austrálie a na Nový Zéland. Vypravení tohoto letu vyjde na více než 30 milionů korun, což je zhruba třikrát více než doposud nejdražší let na Filipíny. Zatímco některé státy za repatriaci z této destinace vybírají v přepočtu i 26 000 korun, Češi si na návrat domů přispějí zhruba 18 000 Kč. Zdroj mzv.cz.