Přestože náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula dnes v České televizi uvedl, že nevidí důvod pro to, aby Česko neotevřelo hranice s Rakouskem, nestalo se tak. Ministr vnitra Jan Hamáček po jednání vlády oznámil, že bude i nadále platit povinnost předložit při vstupu do České republiky negativní test na Covid-19, jinak bude muset cestovatel do povinné 14 denní karantény. K určitému uvolnění dojde od 26. května 2020, kdy bude možné překročit hranice ČR na více hraničních přechodech a kontroly budou pouze namátkové.
Vláda se dnes shodla, že se od 26. 5. uvolní režim na hranicích: bude je možné překročit na více hraničních přechodech a kontrola bude pouze namátková. Dál však bude platit (až na platné výjimky) povinnost předložit při vstupu do ČR negativní test na covid-19.
— Jan Hamáček (@jhamacek) May 18, 2020
Rakousko otevřelo všechny hraniční přechody s Českem, Slovenskem a Maďarskem o půlnoci na 17. května 2020 a kontroly kvůli koronaviru na nich mají být jen namátkové. Vládní představitelé Rakouska uvádějí, že jednají s okolními státy, mimo Itálie, která (aby to nebylo tak jednoduché) uvolní hranice již 3. června 2020, o postupu vedoucímu k úplném otevření hranic. Pokud to dovolí epidemiologická situace, mohlo by se tak stát 15. června 2020.
ahoj, a jak je to s temi 24hod ? Kdy vjedu do rakouska a do 24h jsem zpet. To nemusim mit „povinnost předložit při vstupu do České republiky negativní test na Covid-19“ chapu to spravne?
Ne test je při návratu vyžadován vždy, tedy nikde jsem na nic o pobytu do 24 hodin nenarazil. Navíc také Rakousko aktuálně vyžaduje test, jen kontroly jsou namátkové.
ano mas pravdu.. Je to jinak
1) Na co se vztahuje výjimka pro mimořádnou situaci do 24 hodin bez karantény?
Příklady výjimek jsou uvedeny v tabulce „Výjimky a pravidla pro vstup do České republiky včetně karanténních opatření platná od 11. května 2020“ na webových stránkách Ministerstva vnitra ČR. Jedná se především o nenadálé, naléhavé situace, jako jsou:
Účast na pohřbu / svatbě;
vyzvedávání rodinných příslušníků v zahraničí/jejich odvoz do zahraničí;
vyzvedávání aut na zahraničních letištích;
plnění povinnosti uložené soudem/účast na úředním jednání;
poskytnutí zdravotních služeb (např. podstoupení zdravotnických zákroků nebo prohlídek);
atd.
Nejedná se o:
každodenní výjezd do práce;
výjezd na nákup;
krátkou služební cestu;
vyzvedávání materiálu v zahraničí;
běžnou návštěvu rodiny/osoby blízké;
atd.