Evropská komise se dnes věnovala cestovnímu ruchu. Mimo snění o koordinovaném otevíraní hranic v rámci celého schengenského prostoru a dalších věcí, kterým se v tomto příspěvku budu věnovat jen okrajově, přišla se zajímavým nápadem. EK totiž chce, aby záruku za tolik diskutované vouchery za zrušený let, převzaly vlády. To by v praxi znamenalo, že pokud vlastníte voucher od společnosti která zkrachuje, proplatí vám jej stát, nebo dokonce samotný Brusel.Zvýšení atraktivity voucherů by pomohlo zmírnit problémy s likviditou leteckých společností a vést k lepší ochraně zájmů cestujících. Uvedla EK. Komise také navrhuje, aby letecké společnosti poskytovaly cestujícím vouchery s vyšší hodnotou než byla původní rezervace. Například navýšením peněžní hodnoty voucheru, nebo prostřednictvím nové služby, která v původní rezervaci nebyla zahrnuta.

Jde o širší balíček

Toto doporučení je součástí širšího balíčku, který má umožnit letos v létě nastartovat cestovní ruch. Mimo již zmíněného návrhu koordinovaného znovuotevření hranic, chce EK zavést také jednotná bezpečnostní opatření s cílem omezit riziko nákazy v dopravě.

Konkrétně by mělo jít o povinné nošení roušek, použití mobilní aplikace sledujících šíření viru (EK má na mysli aplikaci pracující s daty všech zemí EU), rozumné přidělování sedadel (například rodiny vedle sebe a rozmístění cestujících po celé délce letadla, v případě že to bude možné s ohledem na počet cestujících), bezkontaktní platby, letenky v elektronické formě a podobně. Zajímavé je, že vyblokování prostředních sedadel Evropská komise nezmiňuje. A ještě zajímavější je, že EK chce vše připravit do „několika týdnů„, troufnu si říct, to již bude pozdě.